Visit Our Photo Gallery

Men's Track

Western Pennsylvania Championship

April 3, 2004

Recap

Licensed to Carnegie Melon University T&F
Hy-Tek's Meet Manager 4/3/2004 08:08 PM
Western PA Championship - 4/3/2004
Carnegie Mellon University

                     Men - Team Rankings - 21 Events Scored
===============================================================================
    1) Robert Morris University   195
    2) Duquesne University        141
    3) Carnegie Mellon University  95
    4) Indiana University of PA    77
    5) Allegheny College           42
    5) Penn State Behrend          42
    7) Thiel College               39
    7) Slippery Rock Unversity     39
    9) Geneva College              38.50
    10) Grove City College         28
    11) California U of PA         25
    12) Saint Francis University   16
    13) Juniata College            11.50
    14) Washington & Jefferson      6
    15) Clarion University          3

Men 100 Meter Dash ============================================================================ Name Year School Seed Prelims H# ============================================================================ Preliminaries 1 Wotus, Justin SR Rmu 10.90 11.03q 2 2 Croley, Chris SO Rmu 10.95 11.25q 3 3 Clayton, Jermaine SO IUP 11.20 11.34q 4 3 Nicholas, Brian California U 10.99 11.34q 6 5 Carter, Greg SO Rmu 10.95 11.37q 4 6 Osborne, Trey FR Rmu 10.99 11.42q 7 7 Scudere, Lou TC 10.90 11.46q 1 8 Graham, Lamar JR IUP 11.32 11.57q 3 9 Stuck, Aaron Gen 11.00 J11.57 7 10 Fox, Seth FR Gcc 11.21 11.58 2 11 Douglas, Zjaque TC 11.20 11.59 3 12 Verbofsky, Russel FR Carnegie Mellon 11.40 11.66 7 13 Petersen, Matt FR Rmu 11.47 11.67 6 14 Williams, Jarrett SO Clarion 10.98 11.77 5 15 Christian, Gerald SO SRU 11.50 11.79 5 16 Neuroh, Keith SO IUP 11.63 11.80 2 17 Anderson, Randy FR Juniata 11.67 11.81 3 17 Klauder, Joe JR Rmu 11.35 11.81 5 19 Tong, Derek JR Carnegie Mellon 11.30 11.85 1 19 Lehman, Mike Gen 11.50 11.85 4 21 Little, Anthony TC 11.30 11.86 2 22 Gray, Jordan FR PSB 11.70 11.87 5 23 Sier, Dustin FR Juniata 11.63 11.91 1 24 Majewski, Dave FR Gcc 11.33 11.97 4 25 Kargbo, Francis FR PSB 12.06 12.01 3 26 Paris, Zack TC 12.02 12.07 2 27 Kuwabara, Yu FR Gcc 11.51 12.08 1 28 Justice, James TC 11.20 12.10 5 29 Weber, Jeremy JR Juniata 11.92 12.17 2 29 Francis, Ardell FR Red Flash 11.50 12.17 3 31 Chamberland, Kevin SO IUP 11.80 12.21 5 32 Ondecko, Gary SO Juniata 11.84 12.25 4 33 Dektor, Shandor SR Carnegie Mellon 11.70 12.36 6 34 Cornelius, Brian SO Clarion 12.11 12.37 4 35 Carpenter, Ken FR PSB 12.13 12.42 6 36 Wargo, Adam SO Gcc 11.23 12.46 1 36 Connor, Doug TC 12.20 12.46 7 38 Hamed, John FR SRU 11.94 12.48 1 39 Kennedy, Matthew SR Gcc 12.12 12.67 5 40 McKinney, Jon FR PSB 12.15 12.76 7 41 Murray, Dewain FR PSB 12.27 12.78 6 42 Krumholtz, Sean FR Red Flash 11.70 12.84 4 43 Boyd, Joe SO TC 12.70 12.99 5 44 Hasvo, Hassan SO TC 13.00 13.27 4 45 Jones, Flynn SO Carnegie Mellon 11.90 13.32 3 -- Zerbini, Jared JR Rmu 11.40 X11.54 7

Men 100 Meter Dash ================================================================================ Name Year School Prelims Finals Points ================================================================================ Finals 1 Wotus, Justin SR Rmu 11.03 11.01 10 2 Clayton, Jermaine SO IUP 11.34 11.32 8 3 Scudere, Lou TC 11.46 11.34 6 4 Carter, Greg SO Rmu 11.37 11.36 5 5 Croley, Chris SO Rmu 11.25 11.41 4 6 Nicholas, Brian California U 11.34 11.45 3 7 Graham, Lamar JR IUP 11.57 11.57 2 8 Osborne, Trey FR Rmu 11.42 11.59 1

Men 200 Meter Dash =================================================================================== Name Year School Seed Finals H# Points =================================================================================== 1 Wotus, Justin SR Rmu 21.90 22.21 1 10 2 Croley, Chris SO Rmu 22.10 22.80 1 8 3 Graham, Lamar JR IUP 22.90 22.92 2 6 4 Carter, Greg SO Rmu 22.50 23.16 1 5 5 Scudere, Lou TC 22.65 23.17 2 4 6 Clayton, Jermaine SO IUP 22.95 23.19 2 3 7 Verbofsky, Russel FR Carnegie Mellon 22.40 23.23 1 2 8 Osborne, Trey FR Rmu 22.45 23.24 1 1 9 Meek, Isiah JR PSB 23.50 23.46 3 10 Klauder, Joe JR Rmu 22.45 x23.49 1 11 Bailey, Aaron SO IUP 23.28 23.51 3 12 Stuck, Aaron Gen 22.50 23.56 2 13 Christian, Gerald SO SRU 23.07 23.58 2 14 Kuwabara, Yu FR Gcc 23.50 23.70 3 15 Williams, Jarrett SO Clarion 22.17 23.74 1 16 Sier, Dustin FR Juniata 23.34 23.83 3 16 Tong, Derek JR Carnegie Mellon 23.80 23.83 4 16 Fox, Seth FR Gcc 23.17 23.83 2 19 Douglas, Zjaque TC 23.37 23.86 3 20 Hall, Jon California U 21.41 23.88 1 21 Petersen, Matt FR Rmu 23.60 x23.92 4 22 Wargo, Adam SO Gcc 23.71 24.00 4 23 Lehman, Mike Gen 23.50 24.07 3

24 Halusczak, Mike FR Rmu 23.50 x24.40 4 25 Wotus, Ryan SO DUQ 23.25 24.58 3

26 Pratt, Brian SR PSB 24.03 24.66 4 27 Kargbo, Francis FR PSB 25.16 24.94 5 28 Majewski, Dave FR Gcc 23.81 24.96 4 29 Gustovich, Greg TC 25.58 25.06 6 30 Page, Mike SO IUP 24.10 25.07 5 31 Dektor, Shandor SR Carnegie Mellon 24.40 25.08 5 32 Page, Matt JR IUP 24.10 x25.36 5 33 Kuczynski, Tom FR Carnegie Mellon 24.80 25.51 5 34 Miller, Ryan California U 22.50 25.53 2 35 Caprio, Steve FR Gcc 23.75 x25.60 4 36 Carpenter, Ken FR PSB 25.48 25.71 6 37 Kennedy, Matthew SR Gcc 25.29 x25.90 5 38 Hamed, John FR SRU 24.55 25.92 5 39 Connor, Doug TC 32.39 26.23 6 40 Root, Cory FR PSB 25.50 x26.90 6 41 Hasvo, Hassan SO TC 30.00 x27.13 6

Men 400 Meter Dash =================================================================================== Name Year School Seed Finals H# Points =================================================================================== 1 Taylor, Kevon SO Rmu 49.00 50.20 1 10 2 Bonaddio, Nik SR Carnegie Mellon 49.15 50.50 1 8 3 Niederst, Matt Gators 50.13 51.09 1 5.5 3 Delaney, Mark Gators 50.98 51.09 2 5.5 5 Little, Anthony TC 50.60 51.99 1 4 6 Justice, James TC 50.90 52.12 1 3 7 Bailey, Aaron SO IUP 51.49 52.34 2 2 8 Moore, Darrell JR TC 50.80 52.60 1 1 9 Caffrey, Kevin SO Carnegie Mellon 51.90 52.94 2 10 Grubbs, Jeremy FR Rmu 52.30 53.09 3 11 Klauder, Joe JR Rmu 50.90 53.27 1 12 Murchie, Mark FR Gcc 52.68 53.38 3 12 Hall, Jon California U 52.13 53.38 2 14 Thomas, Darrin Red Flash 54.00 53.40 4 15 Sunquist, Jesse FR Gcc 53.82 53.49 4 16 Page, Matt JR IUP 53.17 53.51 3 17 Robinson, Gregory Red Flash 51.00 53.99 2 18 Gustovich, Greg TC 53.86 54.31 4 19 Halusczak, Mike FR Rmu 52.30 54.61 2 19 Caprio, Steve FR Gcc 53.20 54.61 3 21 Heinlein, John SO DUQ 52.85 55.21 3 22 Pratt, Brian SR PSB 53.50 55.41 3 23 Uber, Edwin FR Carnegie Mellon 56.00 55.44 5 24 Page, Mike SO IUP 53.24 55.61 3 25 Harry, Delano JR Red Flash 54.00 55.89 4 26 Renna, Phil FR DUQ 55.00 56.28 4 27 Miller, Ryan California U 54.40 57.11 4 28 Root, Cory FR PSB 57.50 57.66 5 29 Wisser, Greg Gators 59.68 59.40 5 30 Ledford, Richard TC 1:01.90 x1:02.05 5

Men 800 Meter Run ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Malinko, Gary SO DUQ 1:53.50 1:54.39 10 2 Drabert, Corey Gators 1:59.77 1:59.08 8 3 Kruttschnitt, Eric FR IUP 1:58.00 1:59.51 6 4 McIntyre, Brendan Gators 2:00.56 2:00.76 5 5 Teeter, Steven California U 1:59.77 2:01.20 4 6 Winans, Joe JR DUQ 1:57.50 2:01.34 3 7 Barlett, Mike JR PSB 1:56.50 2:01.55 2 8 Kotzur, Joe FR DUQ 1:57.50 2:01.59 1 9 Liebsch, Gerry JR IUP 1:59.00 2:01.85 10 Evanick, JoJo JR IUP 2:00.00 2:01.89 11 Hoskins, Ryan IUP 2:00.00 2:02.73 12 Howells, Russel Gen 2:03.00 2:03.24 13 Mattie, Floyd SO PSB 1:59.01 2:03.33 14 Sperry, Jason JR IUP 2:04.00 x2:03.41 15 Shinsky, Adam SO IUP 2:03.00 x2:03.53 16 Henry, Luke JR Gcc 2:02.61 2:04.81 17 Ferrie, Tim SO DUQ 2:03.00 2:05.05 18 Palmer, Rich Gators 2:05.21 2:05.31 19 Ardeshna, Neil SR Carnegie Mellon 2:02.20 2:06.11 20 Coffey, Ethan JR Carnegie Mellon 2:08.00 2:06.25 21 Parker, Ryan FR Rmu 2:05.00 2:06.56 22 Reinhold, Matt SO Clarion 2:04.06 2:06.78 23 Freeman, Jason JR Juniata 2:06.60 2:07.22 24 Galvin, Aaron Gen 2:05.00 2:07.38 25 Kirschner, Clayton JR PSB 2:05.50 2:09.03 26 Cantara, Will JR Juniata 2:15.23 2:09.27 27 Shekell, Zach FR Clarion 2:06.10 2:09.40 28 Chittick, Dan SO Gcc 2:02.00 2:09.90 29 Back, Steve JR Carnegie Mellon 2:11.00 2:10.61 30 Nemcheck, Buddy TC 2:09.00 2:10.99 31 Van Horn, Greg FR Carnegie Mellon 2:09.00 2:11.17 32 Leuenberger, Andrew FR Gcc 2:10.11 2:11.44 33 Strickler, Joe FR Carnegie Mellon 2:06.00 x2:11.53 34 Balwick, Harry SO PSB 2:07.33 2:12.64 35 Hoobler, Nolan Gen 2:10.00 2:16.61 36 Wheeler, Ben TC 2:14.00 2:16.84 37 Vonie, Ian Gators 2:12.18 2:22.57 -- Moravac, Ryan California U 1:59.34 NT -- Grubbs, Jeremy FR Rmu 2:00.00 NT

Men 1500 Meter Run ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Dorman, Zack SO DUQ 3:57.00 3:58.8h 10 2 Teeter, Steven California U 4:09.36 4:01.2h 8 3 Irrer, Dana SO Carnegie Mellon 4:02.00 4:02.1h 6 4 Kruttschnitt, Eric FR IUP 4:01.00 4:04.0h 5 5 Bender, Ryan JR DUQ 3:59.00 4:05.9h 4 6 Sperry, Jason JR IUP 4:09.00 4:07.3h 3 7 Shinsky, Adam SO IUP 4:07.00 4:09.4h 2 8 Carroll, Chris JR Carnegie Mellon 4:00.50 4:11.2h 1 9 Vella, Mike SO Juniata 4:11.99 4:13.2h 10 Croll, Larry SO IUP 4:15.00 4:13.31 11 End, Nick SO Carnegie Mellon 4:15.00 4:14.29 12 Moravac, Ryan California U 4:15.35 4:14.86 13 Prezioso, Mark JR IUP 4:12.00 x4:15.6h 14 Borelli, Kevin JR DUQ 4:08.00 4:16.0h 15 Chittick, Dan SO Gcc 4:15.00 4:17.60 16 Lubecki, Justin FR SRU 4:13.50 4:18.17 17 Moss, Bill JR IUP 4:13.00 x4:19.71 18 Kirschner, Clayton JR PSB 4:22.77 4:20.00 19 Bellinger, Bryan SO IUP 4:20.00 x4:20.92 20 Back, Steve JR Carnegie Mellon 4:19.50 4:25.44 21 Mead, Bobby JR Red Flash 4:10.00 4:25.6h 22 Davis, Craig FR PSB 4:20.14 4:25.96 23 Freeman, Jason JR Juniata 4:30.24 4:26.9h 24 Balwick, Harry SO PSB 4:20.35 4:27.38 25 Madison, David SO IUP 4:20.00 x4:28.79 26 Jordanhazy, Ryan Gators 4:32.39 4:29.7h 27 Troy, Mike SO IUP 4:22.00 x4:30.01 28 Parker, Ryan FR Rmu 4:10.00 4:30.8h 28 Kloes, Andrew FR Gcc 4:25.00 4:30.8h 30 Snyder, Luke FR IUP 4:35.00 x4:32.9h 31 Leuenberger, Andrew FR Gcc 4:25.00 4:33.2h 32 Hathorn, Jeff Gators 4:19.32 4:35.5h 32 Heft, John Gen 4:25.00 4:35.5h 34 Masterone, Paul FR Clarion 4:32.00 4:36.7h 35 Rowlands, Matt TC 4:30.00 4:37.80 36 Cantrell, Matt SR Carnegie Mellon 4:30.00 x4:43.0h 37 Shope, David Gators 4:49.70 4:47.6h 38 Nemcheck, Buddy TC 4:49.37 4:48.0h 39 Hemme, Dan TC 4:40.05 4:49.2h 40 Serfass, Jim SO Juniata 5:01.24 4:57.4h 41 Shemak, Brandon SO TC 5:14.20 5:09.7h

Men 5000 Meter Run ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Markowitz, Jared SR Carnegie Mellon 15:10.00 15:06.32 10 2 Meurer, Matt SR Carnegie Mellon 15:20.00 15:13.46 8 3 Moyer, Steve SR DUQ 15:30.00 15:41.27 6 4 Rossi, Mike GR Carnegie Mellon 15:29.00 15:49.20 5 5 Kerekes, John California U 16:00.00 15:52.58 4 6 New, Steve FR DUQ 15:50.00 15:58.50 3 7 Snodgrass, Jeremy JR DUQ 15:30.00 16:01.41 2 8 Ruffo, Brad FR PSB 15:52.71 16:16.64 1 9 Mayernik, AJ SR Clarion 16:10.00 16:33.2h 10 Vella, Mike SO Juniata 16:33.70 16:38.6h 11 Delauter, Ronnie California U 16:45.86 16:54.2h 12 Andreassi, Matthew SO Clarion 16:42.00 17:03.1h 13 Fritzius, Justin SO Juniata 16:45.24 17:10.5h 14 Chmielewski, Wayne FR PSB 18:36.90 17:10.8h 15 Molisani, Brandon FR Rmu 16:50.00 17:14.7h 16 Schwab, Paul FR Clarion 16:58.00 17:19.8h 17 Magee, Sam FR Gcc 17:30.00 17:24.1h 18 Kloes, Andrew FR Gcc 16:30.00 17:28.6h 19 Chirdon, Mike FR Juniata 17:22.40 17:31.3h 20 Johnson, Erik FR Gcc 17:00.00 17:31.9h 21 Wilson, Ryan California U 17:20.66 17:37.6h 22 Tierson, Joel California U 17:05.37 17:39.2h 23 Smith, Reuben FR PSB 17:02.02 17:41.3h 24 Reynolds, Matt LaRoche 17:44.3h 25 Rowlands, Matt TC 18:00.00 18:08.8h 26 Hemme, Dan TC 17:51.30 18:18.1h 27 McKee, Doug SO SRU 17:49.60 18:40.9h 28 Serfass, Jim SO Juniata 18:51.24 19:20.7h 29 Alessi, Steve Gen 19:00.00 20:21.8h 30 Markl, Mike LaRoche 22:03.0h

Men 10000 Meter Run ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Horvat, Chris FR DUQ 34:10.00 33:28.2h 10 2 Rogus, Brent FR DUQ 34:10.00 33:28.6h 8 3 Brown, Steve SR Gcc 33:23.00 33:49.2h 6 4 Wu, Tim SR DUQ 34:30.00 34:01.9h 5 5 Kaplan, Steve FR Carnegie Mellon 35:00.00 34:29.9h 4 6 Schultheis, Tim JR PSB 34:28.39 34:53.0h 3 7 Foxenberg, Andrew Gen 35:00.00 35:18.0h 2 8 Dluhos, Josh SO Rmu 35:00.00 35:38.8h 1 9 Brown, Eric FR Rmu 36:00.00 36:04.6h 10 Beauseigneur, Brent SO PSB 36:00.10 36:12.7h 11 Essel, Jon SO Gcc 37:00.00 36:16.9h 12 Harvey, Damon Gators 41:27.7h

Men 110 Meter Hurdles ============================================================================ Name Year School Seed Prelims H# ============================================================================ Preliminaries 1 Meek, Isiah JR PSB 15.15 15.42q 2 2 McBroom, Derrell SR SRU 15.25 15.60q 4 3 Zimmerman, Tyler FR Rmu 15.74 15.76q 2 4 Bannister, Nicholas FR Carnegie Mellon 15.90 15.85q 3 5 Rekich, Aaron SR SRU 15.62 15.94q 1 6 Reed, Brian SO IUP 15.43 15.96q 3 7 Janov, Josh Gen 15.00 15.98q 1 8 Zerbini, Jared JR Rmu 15.34 16.05q 4 9 Lee, Luchin FR DUQ 15.80 16.58 4 10 Dalka, Matt JR Carnegie Mellon 16.10 16.59 2 11 Gray, Jordan FR PSB 15.20 16.62 3 12 Kuczynski, Tom FR Carnegie Mellon 16.60 16.85 4 12 Tessena, Andy JR SRU 15.58 16.85 1 14 Lacina, Mike FR DUQ 15.75 17.35 3 15 Wisser, Greg Gators 17.49 17.38 2 16 Martin, Drew SR Gcc 16.98 17.56 2 17 Cardine, Joseph FR Red Flash 16.50 17.68 1 18 Natale, Thomas JR Clarion 16.17 17.77 1 19 Mawritz, Ken SR IUP 16.78 17.87 3 20 Dippold, Sam FR Gcc 16.50 18.10 2 21 Notareschi, Andy FR SRU 17.86 18.11 3 22 Coglianese, Will FR Gcc 17.90 18.23 4 23 Scheuer, Dennis SO PSB 16.60 18.67 4 24 Kuzemchak, Chad SR IUP 17.95 18.78 4 25 Sitosky, Luke SO IUP 17.45 21.42 1

Men 110 Meter Hurdles ================================================================================ Name Year School Prelims Finals Points ================================================================================ Finals 1 Meek, Isiah JR PSB 15.42 15.31 10 2 Bannister, Nicholas FR Carnegie Mellon 15.85 15.65 8 3 Rekich, Aaron SR SRU 15.94 15.68 6 4 Zerbini, Jared JR Rmu 16.05 15.73 5 5 Janov, Josh Gen 15.98 15.88 4 6 McBroom, Derrell SR SRU 15.60 15.93 3 7 Zimmerman, Tyler FR Rmu 15.76 15.95 2 8 Reed, Brian SO IUP 15.96 15.97 1

Men 400 Meter Hurdles =================================================================================== Name Year School Seed Finals H# Points =================================================================================== 1 Zimmerman, Tyler FR Rmu 55.00 55.68 1 10 2 Croley, Chris SO Rmu 54.80 56.25 1 8 3 Zerbini, Jared JR Rmu 57.00 56.67 2 6 4 Doreian, Bryan Gen 55.50 56.72 1 4.5 4 Dippold, Sam FR Gcc 57.30 56.72 2 4.5 6 Murawski, Mike FR DUQ 55.75 56.98 1 3 7 Dalka, Matt JR Carnegie Mellon 56.00 57.63 1 2 8 Lee, Luchin FR DUQ 57.00 57.65 2 1 9 Reed, Brian SO IUP 56.80 58.20 1 10 Woodford, Adam FR Rmu 57.90 58.35 3 11 Lee, Nathan FR Carnegie Mellon 58.80 58.78 3 12 Weindorf, Chris SR Carnegie Mellon 56.90 59.03 2 13 Scheuer, Dennis SO PSB 59.56 59.40 3 14 Pugh, Derek TC 58.84 59.43 3 15 Lacina, Mike FR DUQ 57.75 59.94 2 16 Polack, Jeff FR Carnegie Mellon 59.50 1:00.28 3 17 Coglianese, Will FR Gcc 1:00.73 1:00.55 4 18 Notareschi, Andy FR SRU 59.82 1:00.85 4 19 Janov, Josh Gen 57.50 1:01.76 2 20 Reddinger, Matt FR DUQ 1:00.00 1:02.30 4 21 Natale, Thomas JR Clarion 1:01.48 1:03.20 4

Men 3000 Meter Steeplechase ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Robertson, E.J. FR DUQ 9:50.00 9:58.44 10 2 Herdman, Bryan SO DUQ 9:40.00 10:06.83 8 3 Fritzius, Justin SO Juniata 10:04.07 10:07.44 6 4 Bridenbaugh, Mike FR Carnegie Mellon 10:20.00 10:25.08 5 5 Smith, Andrew JR Rmu 10:35.00 10:34.09 4 6 DiLanni, Justin SR Rmu 10:35.00 10:34.33 3 7 Alvis, Dan JR PSB 10:42.60 10:37.47 2 8 Williams, Sean SO Clarion 10:20.00 10:48.47 1 9 Chirdon, Mike FR Juniata 11:28.68 11:21.4h 10 Wheeler, Ben TC 11:19.00 11:24.6h 11 South, Jason SO Clarion 10:40.00 11:32.4h 12 Van Denend, Justin FR Carnegie Mellon 11:00.00 12:08.5h -- Hornick, Nick IUP 10:10.00 DNF

Men 4x100 Meter Relay =================================================================================== School Seed Finals H# Points =================================================================================== 1 Robert Morris University 'A' 41.35 42.14 1 10 2 Robert Morris University 'B' 42.60 x43.21 1 3 Thiel College 'A' 42.30 43.39 1 8 4 Indiana University of PA 'A' 42.60 43.51 1 6 5 Geneva College 'A' 44.00 44.11 2 5 6 Carnegie Mellon University 'A' 43.90 44.16 2 4 7 Duquesne University 'A' 43.85 44.32 1 3 8 Grove City College 'A' 43.00 44.97 1 2 9 California U of PA 'A' 42.16 44.99 1 1 10 Juniata College 'A' 44.53 45.08 2 11 Grove City College 'B' 45.50 x46.28 2

Men 4x400 Meter Relay =================================================================================== School Seed Finals H# Points =================================================================================== 1 Robert Morris University 'A' 3:20.00 3:19.34 1 10 2 Carnegie Mellon University 'A' 3:21.00 3:23.51 1 8 3 Allegheny College 'A' 3:28.00 3:25.95 1 6 4 Duquesne University 'A' 3:25.00 3:28.15 1 5 5 Thiel College 'A' 3:23.03 3:30.71 1 4 6 Slippery Rock Unversity 'A' 3:25.00 3:30.72 1 3 7 Carnegie Mellon University 'B' 3:29.00 x3:30.84 2 8 Robert Morris University 'B' 3:30.00 x3:31.84 2 9 Penn State Behrend 'A' 3:29.08 3:34.58 2 2 10 Clarion University 'A' 3:32.00 3:35.40 2 1 11 Grove City College 'A' 3:33.04 3:36.85 2 12 Juniata College 'A' 3:34.62 3:37.72 3 13 Indiana University of PA 'B' x3:39.32 3 14 Grove City College 'B' 3:35.13 x3:39.74 3 15 Carnegie Mellon University 'C' 3:32.00 x3:42.43 2 16 Penn State Behrend 'B' 3:47.00 x3:54.67 3

Men 4x800 Meter Relay ================================================================================ School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Duquesne University 'A' 7:59.80 8:00.64 10 2 Carnegie Mellon University 'A' 7:59.90 8:08.85 8 3 Carnegie Mellon University 'B' 8:00.10 x8:10.66

Men High Jump ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Murawski, Mike FR DUQ 2.03m 1.98m 10 2 Grundberg, Stefan Gen 1.93m J1.98m 8 3 Purdy, Richard TC 1.98m 1.83m 6 4 Dalka, Matt JR Carnegie Mellon 1.80m 1.78m 5 5 Page, Mike SO IUP 1.77m J1.78m 4 6 Lemke, Christian SR Rmu 1.82m J1.78m 3 7 Herring, Terrence SO Red Flash 1.88m J1.78m 2 8 Mehalic, Tony SR SRU 1.82m J1.78m 1 9 Loser, Adam SO Juniata 1.98m 1.73m 9 Jones, Chris FR Rmu 1.77m 1.73m 9 Roth, BJ FR Clarion 1.87m 1.73m 9 Mullings, Dorian Gen 1.78m 1.73m 13 Dektor, Shandor SR Carnegie Mellon 1.50m 1.68m 13 McKinney, Jon FR PSB 1.77m 1.68m 13 Cornelius, Brian SO Clarion 1.67m 1.68m -- Martin, Drew SR Gcc 1.77m NH -- Quinn, Davey FR Carnegie Mellon 1.50m NH -- Murchie, Mark FR Gcc 1.72m NH -- Laird, Sean Gators 1.82m NH -- Hackett, Greg SO PSB 1.72m NH -- Rebuck, Ben FR IUP 1.77m NH

Men Pole Vault ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Rhoades, Bradi SR SRU 4.41m 4.60m 10 2 Tray, Tim FR SRU 4.41m 4.42m 8 3 Hackworth, Donnie JR PSB 4.39m J4.42m 6 4 Harris, Scott California U 4.42m 4.12m 5 5 Wotus, Ryan SO DUQ 4.34m 3.97m 4 6 Feder, Steve JR PSB 4.14m 3.80m 3 7 Lindell, Chad SR PSB 4.11m 3.65m 2 8 Murawski, Mike FR DUQ 4.11m J3.65m 1 9 Wisser, Greg Gators 3.50m J3.65m 10 Spudic, Chris FR SRU 3.81m 3.50m 11 Klein, Matt FR Gcc 3.65m 3.35m 11 Cadez, Chris FR Rmu 3.04m 3.35m 11 Hollingsworth, Chris FR Clarion 3.65m 3.35m -- Uber, Edwin FR Carnegie Mellon FAIL -- George, Matt SO Gcc 3.81m FAIL -- Krumholtz, Sean FR Red Flash 3.66m FAIL -- Smith, Caleb SO Gcc 2.74m FAIL -- Rebuck, Ben FR IUP 3.35m FAIL -- Kuzemchak, Chad SR IUP 3.35m FAIL

Men Long Jump ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Lemke, Christian SR Rmu 7.01m 7.19m 10 2 Heinrich, Chris SO Rmu 6.35m 6.64m 8 3 Gray, Jordan FR PSB 6.40m 6.62m 6 4 Weber, Jeremy JR Juniata 6.76m 6.57m 5 5 Clayton, Jermaine SO IUP 6.93m 6.56m 4 6 Vecenie, Chris Gators 6.43m 6.53m 3 7 Thompson, Darious TC 6.12m 6.46m 2 8 Anderson, Randy FR Juniata 6.18m 6.42m 0.5 8 Martin, Drew SR Gcc 5.81m 6.42m 0.5 10 Francis, Ardell FR Red Flash 6.55m 6.33m 11 Klauder, Joe JR Rmu 5.79m 6.31m 12 Henne, John JR Rmu 6.19m 6.27m 12 Laird, Sean Gators 6.21m 6.27m 14 Chamberland, Kevin SO IUP 6.40m 6.23m 15 Moore, Darrell JR TC 6.07m 6.20m 16 Mullings, Dorian Gen 6.32m 6.13m 17 Polack, Jeff FR Carnegie Mellon 6.10m 6.09m 18 Bevevino, Ben SO Clarion 6.40m 6.05m 19 Ondecko, Gary SO Juniata 6.36m 6.01m 20 McKinney, Jon FR PSB 6.32m 5.99m 21 Ostrowski, Ben SO SRU 5.91m 5.96m 22 Roth, BJ FR Clarion 6.29m 5.94m 22 Rock, Shane SO PSB 6.01m 5.94m 24 Douglas, Zjaque TC 6.07m 5.87m 25 Paris, Zack TC 5.81m 5.74m 26 McDermott, Kyle Gen 5.70m 27 Hauser, Eric JR TC 5.81m x5.68m 27 Mawritz, Ken SR IUP 6.09m 5.68m 29 Martin, Michael Gen 5.66m 5.66m 30 Murchie, Mark FR Gcc 5.68m 5.65m 31 Lampkin, Derrick FR Carnegie Mellon 5.95m 5.61m 32 Sitosky, Luke SO IUP 6.09m 5.50m 33 Hebrank, Robert FR Clarion 5.66m 5.41m 34 Kuzemchak, Chad SR IUP 5.48m x5.30m 35 Krumholtz, Sean FR Red Flash 5.79m 5.22m -- Hannah, Shaun FR SRU 6.60m FOUL -- Jones, James Gators 6.06m FOUL -- Fulton, Randy SO Gcc 5.79m FOUL

Men Triple Jump ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Lemke, Christian SR Rmu 14.32m 14.68m 10 2 Woodford, Adam FR Rmu 13.41m 13.82m 8 3 Heinrich, Chris SO Rmu 13.10m 13.66m 6 4 Mullings, Dorian Gen 12.80m 13.41m 5 5 Henne, John JR Rmu 12.49m 13.04m 4 6 Ostrowski, Ben SO SRU 12.72m 12.88m 3 7 Grundberg, Stefan Gen 12.50m 12.86m 2 8 Hebrank, Robert FR Clarion 12.62m 12.77m 1 9 McKinney, Jon FR PSB 12.97m 12.70m 10 Anderson, Randy FR Juniata 12.36m 12.50m 11 Lampkin, Derrick FR Carnegie Mellon 12.10m 12.27m 12 Ondecko, Gary SO Juniata 12.03m 12.21m 13 Hauser, Eric JR TC 12.21m 12.11m 14 Thompson, Darious TC 12.21m 12.04m 15 Kuczynski, Tom FR Carnegie Mellon 10.20m 11.92m 16 Quinn, Davey FR Carnegie Mellon 10.50m 11.81m 17 Martin, Drew SR Gcc 11.81m 11.74m 18 Laird, Sean Gators 11.61m 11.72m 19 Moore, Darrell JR TC 12.06m 11.46m 20 Paris, Zack TC 11.63m 11.45m -- Martin, Michael Gen 11.43m FOUL -- Rock, Shane SO PSB 13.28m FOUL -- Herring, Terrence SO Red Flash 12.19m FOUL

Men Shot Put ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Styborski, Matt SO IUP 15.06m 15.60m 10 2 Mohan, Chuck JR DUQ 15.24m 15.19m 8 3 Edwards, Chad W&J 15.03m 14.76m 6 4 Wasser, Jared FR Rmu 14.32m 14.35m 5 5 Fearon, Garreth JR Rmu 14.93m 14.28m 4 6 Matta, Tom SO Carnegie Mellon 13.15m 14.13m 3 7 Mears, Derek SO Rmu 13.71m 13.88m 2 8 Tuttle, Kit Gators 13.90m 13.49m 1 9 Franklin, Pete JR Gcc 12.24m 12.98m 10 Price, Jim FR IUP 12.19m 12.92m 11 Grantz, Jake FR Clarion 12.59m 12.80m 12 Perri, Robert FR Gcc 13.03m 12.79m 13 Montgomery, John SR SRU 13.76m 12.61m 14 Mawritz, Ken SR IUP 11.88m 11.90m 15 Weyand, Travis FR IUP 12.19m 11.57m 16 Blose, Kory FR PSB 11.78m 11.50m 17 Kuzemchak, Chad SR IUP 12.80m x11.48m 18 Brown, Kyle JR TC 10.26m 11.42m 19 Johnston, Bryan Gators 11.95m 11.40m 19 DiVietro, Chris Gators 12.34m 11.40m 21 Fisher, Mike Gators 11.48m 11.19m 22 Simoncini, Joe FR Carnegie Mellon 12.00m 11.01m 23 Smith, Mike FR Clarion 10.87m 10.61m 24 Mitchell, Robert TC 10.43m 25 Corsi, Dan SR Gcc 11.02m 10.25m 26 Chermak, John FR Rmu 11.58m 10.06m 27 Sitosky, Luke SO IUP 10.97m x9.71m 28 Oliver, Marcus TC 8.43m 8.31m -- Price, Eric JR SRU 14.24m FOUL -- Jewell, Jeremy TC 10.54m FOUL

Men Discus Throw ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Mohan, Chuck JR DUQ 48.76m 46.89m 10 2 Mears, Derek SO Rmu 41.14m 41.90m 8 3 Price, Jim FR IUP 41.27m 41.51m 6 4 Cruea, Devin Gators 37.33m 39.43m 5 5 Corsi, Dan SR Gcc 33.57m 39.26m 4 6 Montgomery, John SR SRU 40.13m 39.11m 3 7 DiVietro, Chris Gators 35.35m 38.80m 2 8 Franklin, Pete JR Gcc 37.21m 38.72m 1 9 Mitchell, Robert TC 38.20m 38.26m 10 Mawritz, Ken SR IUP 38.10m 37.70m 11 Mehalic, Tony SR SRU 38.04m 37.40m 12 Broach, Chris JR Red Flash 44.02m 37.04m 13 Fearon, Garreth JR Rmu 35.05m 36.86m 14 Johnston, Bryan Gators 34.11m 36.27m 15 Tuttle, Kit Gators 37.36m 36.20m 16 Smith, Mike FR Clarion 35.05m 36.06m 17 Simoncini, Joe FR Carnegie Mellon 30.00m 35.17m 18 Wisser, Greg Gators 35.81m x34.87m 19 Fulton, Randy SO Gcc 34.34m 33.93m 20 Weyand, Travis FR IUP 38.10m 33.90m 21 Kuzemchak, Chad SR IUP 38.22m 33.46m 22 Blose, Kory FR PSB 31.16m 33.39m 23 Perri, Robert FR Gcc 33.75m 33.07m 24 Jones, Chris FR Rmu 33.52m 32.77m 25 Edwards, Chad W&J 33.04m 30.85m 26 Grantz, Jake FR Clarion 33.52m 30.83m 27 Fisher, Mike Gators 28.10m x29.14m 28 Kaclik, Rory FR Carnegie Mellon 35.00m 28.87m 29 Wasser, Jared FR Rmu 33.52m 28.82m 30 Oliver, Marcus TC 22.02m 26.58m -- Price, Eric JR SRU 42.74m FOUL -- Matta, Tom SO Carnegie Mellon 36.00m FOUL

Men Hammer Throw ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Broach, Chris JR Red Flash 47.62m 45.72m 10 2 Matta, Tom SO Carnegie Mellon 38.00m 44.57m 8 3 Mohan, Chuck JR DUQ 47.24m 44.47m 6 4 Fearon, Garreth JR Rmu 42.67m 44.00m 5 5 Staurch, Kevin FR Red Flash 39.62m 43.96m 4 6 Mears, Derek SO Rmu 41.14m 41.89m 3 7 Montgomery, John SR SRU 45.41m 41.87m 2 8 Tuttle, Kit Gators 37.66m 41.01m 1 9 Mitchell, Robert TC 36.57m 37.95m 10 Simoncini, Joe FR Carnegie Mellon 30.00m 31.68m 11 Oliver, Marcus TC 30.48m 30.92m 12 Ankrom, Justin FR Red Flash 33.52m 28.64m 13 Gierlack, Steve FR Rmu 33.52m 26.63m 14 Brown, Kyle JR TC 30.48m 23.99m 15 Chermak, John FR Rmu 0.90m 22.11m 16 Johnston, Bryan Gators 22.35m 21.74m -- Wasser, Jared FR Rmu 36.57m FOUL -- Kaclik, Rory FR Carnegie Mellon 35.00m FOUL

Men Javelin Throw ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points == ============================================================================== 1 Phillips, Rory SR Gcc 61.56m 59.43m 10 2 Brown, Matt Gen 54.86m 56.53m 8 3 Gierlack, Steve FR Rmu 57.91m 56.46m 6 4 Mitchell, Dan FR PSB 52.42m 55.96m 5 5 Mawritz, Ken SR IUP 51.81m 53.52m 4 6 Paronish, Bob JR IUP 56.38m 53.43m 3 7 Staruch, Bryan SO IUP 56.15m 53.31m 2 8 Crawford, Adam TC 49.37m 52.63m 1 9 Lemke, Christian SR Rmu 45.72m 52.43m 10 Maker, Joe SR DUQ 53.64m 51.19m 11 Corsi, Dan SR Gcc 43.10m 50.68m 12 Rairigh, Mike SO IUP 57.91m 50.54m 13 Staurch, Kevin FR Red Flash 50.64m 50.49m 14 Edmiston, Matt FR IUP 50.29m x48.62m 15 McGrady, Nick SR PSB 48.36m 46.12m 16 Grundberg, Stefan Gen 45.72m 45.32m 17 Wilson, Ryan California U 42.67m 44.65m 18 Broach, Chris JR Red Flash 51.82m 44.27m 19 Wisser, Greg Gators 39.62m 44.26m 20 Mehalic, Tony SR SRU 44.42m 44.18m 21 Hauser, Eric JR TC 44.11m 44.12m 22 Ankrom, Justin FR Red Flash 45.72m 43.72m 23 Maker, Jared JR DUQ 44.19m 43.19m 24 Laird, Sean Gators 42.67m 42.82m 25 Shafer, Adam FR IUP 45.72m x42.55m 26 Philps, Jon TC 39.82m 42.21m 27 Klein, Matt FR Gcc 43.71m 41.04m 28 Sunquist, Jesse FR Gcc 33.52m 36.96m 29 Jones, James Gators 32.39m 36.00m 30 Wiggins, Kevin SR TC 38.25m 35.88m 31 Sloss, Raymond FR TC 30.50m x33.71m 32 Rudolph, Mark W&J 32.61m 31.47m

      YouTube
      Tickets
      Photo of the Week