Visit Our Photo Gallery

Women's Rowing

Duquesne Wins Head Of The Speakmon
Head coach Katie Kirsten
 
Head coach Katie Kirsten
 

Oct. 27, 2003

Columbus, Ohio - Duquesne University's rowing crew captured the Head of the Speakmon overall points championship this past Saturday at Griggs Resevoir on the Scioto River. The DU women captured four first place medals and, in two races where more than one boat was entered, also took second place. Duquesne's men's club team also took two firsts and a second which enabled the Dukes to capture the event championship.

Among the teams competiting in this event were squads from the University of Charleston, University of Chicago, University of Cincinnati, Denison University, Ohio State University, Ohio University and Xavier University.

The Dukes return to action this Saturday, November 1st, when they will compete in the Head of the Occoquan in Fairfax, Va.





Jack Speakmon Memorial Regatta
Saturday, October 25, 2003
Women's Medal Winners

First Place Frosh/Novice Eight Leanne Schaefer, Christa Laquinta, Jennifer Songin, Elizabeth McKenna, Caitlin Mahar, Kristine Bruenig, Simona Trevisan, Rebecca Lingerfelt, Ashley Bartell (cox)
First Place Open Novice Eight Leanne Schaefer, Christa Laquinta, Jennifer Songin, Elizabeth McKenna, Caitlin Mahar, Kristine Bruenig, Elizabeth Schwert, Rebecca Lingerfelt, Ashley Bartell (cox)
First Place Novice Four Duq. A Leanne Schaefer, Christa Laquinta, Jennifer Songin, Elizabeth McKenna, Ashley Bartell (cox)
First Place Open Women's Four Duq. A Kate Talarczyk, Kelly Payne, Jennifier Peterman, Megan Canny, Kate McGravey (cox)
Second Place Novice Four Duq. B Elizabeth Schwert, Kristine Bruenig, Meghan McCurdy, Caitlin Mahar, Caitlin Fonzo (cox)
Second Place Open Women's Four Duq. B Carrie Hamorsky, Reni Monteverde, Katie Stutz, Beatrice Bruno, Katie Flecker (cox)

Men's Club Team

First Place Open Eight Mike Webster, Andrew Thomas, Patrick Bilock, Marty Mckeon, Cole Mortellaro, Kevin Stapleton, Brain St. Clair, Teddy Fu, Jenn Smith (cox)
First Place Open Four Mike Webster, Marty Mckeon, Patrick Bilock, Andrew Thomas, Joe Jordan (cox)
Second Place Open Lightweight Four Cole Mortellaro, Kevin Stapleton, Brain St. Clair, Teddy Fu, Jenn Smith (cox)


 

 

      YouTube
      Tickets
      Newsletter