Visit Our Photo Gallery

Women's Swimming

St. Bonaventure 123, Duquesne 78

Oct. 26, 2002

Recap

Duquesne University
                    Duquesne vs. St. Bonaventure - 10/26/02
                                    Results

Event 1 Women 200 Yard Medley Relay =============================================================================== School Seed Finals Points =============================================================================== 1 St. Bonaventure 'A' NT 1:50.15 11 1) Belke, Stephanie FR 2) Gaillard, Else FR 3) Michalek, Kristy SO 4) de Vires, Cindy SO 28.49 59.57 1:25.48 1:50.15 2 Duquesne University 'A' NT 1:54.09 4 1) Smith, Alicia JR 2) Rupinski, Jillian FR 3) Kephart, Laura SO 4) Porter, Stacey JR 29.76 1:01.40 1:28.86 1:54.09 3 St. Bonaventure 'B' NT 1:58.84 2 1) Urquhart, Kate SO 2) Roth, Mary JR 3) Grobmyer, Danielle FR 4) Vilardo, Lisa SO 4 Duquesne University 'B' NT 1:58.95 1) Breisinger, Sarah FR 2) Twombly, Lauren SO 3) Erwin, Michelle SO 4) Steinberg, Susan SR 28.58 1:01.34 1:32.36 1:58.95 5 Duquesne University 'C' NT 2:05.22 1) Manfroni, Anne FR 2) Pollock, Elena FR 3) Schnatter, Jacquelyn SO 4) Malone, Casey FR 31.96 1:07.31 1:37.40 2:05.22

Event 2 Men 200 Yard Medley Relay =============================================================================== School Seed Finals Points =============================================================================== 1 St. Bonaventure 'A' NT 1:36.03 11 1) Kneeland, Lucas SR 2) Blaszczak, Adrian FR 3) Hagerman, Morgan JR 4) Johnson, Seth SO 24.70 51.22 1:14.78 1:36.03 2 St. Bonaventure 'B' NT 1:41.04 4 1) Washburn, Brian SR 2) Payne, Gary SR 3) Conklin, Adam JR 4) Yildizli, Can FR 26.74 54.67 1:18.96 1:41.04 3 Duquesne University 'A' NT 1:42.63 2 1) Yeager, Douglas FR 2) Holleran, John FR 3) Hoffman, Josh SO 4) McConnell, Andrew FR 26.64 54.33 1:19.05 1:42.63 4 St. Bonaventure 'C' NT 1:44.62 1) Brosnan, Denis JR 2) Keller, Josh SO 3) Howard, Billy SO 4) Smith, Zachariah FR 26.48 56.20 1:21.62 1:44.62 5 Duquesne University 'B' NT 1:45.17 1) Spotts, Andrew JR 2) Vaz, Alexandre SR 3) Retallack, Jeffrey SR 4) Wischmeyer, Dereck SO 26.63 56.51 1:20.51 1:45.17

Event 3 Women 1000 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Crimmin, Suzanne FR St. Bonaventure NT 10:47.49 9 28.45 59.70 1:31.20 2:02.95 2:34.67 3:06.89 3:39.15 4:11.91 4:44.10 5:16.59 5:48.95 6:21.30 7:27.64 7:27.64 8:00.99 8:34.41 9:07.87 9:41.41 10:14.60 10:47.49 2 Gersbach, Amy FR Duquesne NT 10:52.21 4 29.21 1:00.61 1:32.83 2:05.36 2:38.41 3:11.49 3:44.12 4:16.71 4:49.91 5:22.55 5:55.79 6:28.75 7:35.10 7:35.10 8:07.93 8:40.85 9:13.88 9:47.35 10:20.24 10:52.21 3 Roth, Mary JR St. Bonaventure NT 11:02.20 3 29.37 1:00.91 1:33.26 2:05.27 2:37.58 3:10.47 3:43.52 4:17.42 4:51.40 5:25.27 5:59.31 6:33.34 7:41.98 7:41.98 8:15.65 8:49.43 9:22.77 9:56.33 10:30.02 11:02.20 4 Smucler, Kathy JR Duquesne NT 11:23.98 2 29.61 1:01.61 1:34.56 2:07.84 2:41.46 3:15.35 3:49.43 4:23.93 4:58.56 5:33.11 6:07.84 6:42.62 7:52.88 7:52.88 8:28.06 9:03.18 9:38.52 10:13.84 10:49.12 11:23.98 5 McEvoy, Erin FR Duquesne NT 11:24.90 1 29.80 1:02.87 1:36.90 2:11.09 2:45.64 3:20.29 3:55.10 4:29.68 5:04.50 5:38.97 6:13.30 6:47.98 7:57.85 7:57.85 8:32.87 9:07.69 9:42.50 10:17.70 10:51.78 11:24.90 6 Schachinger, Karyn JR St. Bonaventure NT 11:35.98 30.61 1:04.10 1:38.84 2:13.75 2:49.16 3:24.56 3:59.89 4:35.78 5:11.14 5:46.41 6:22.03 6:57.20 8:07.64 8:07.64 8:42.93 9:17.80 9:52.97 10:27.74 11:02.35 11:35.98

Event 4 Men 1000 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Erse, Hugo FR Duquesne NT 10:15.33 9 28.64 59.86 1:31.45 2:02.51 2:33.43 3:04.75 3:35.88 4:06.88 4:38.00 5:08.96 5:40.21 6:11.28 7:13.60 7:13.60 7:44.71 8:15.50 8:45.78 9:16.43 9:46.10 10:15.33 2 Easley, Seth FR St. Bonaventure NT 10:19.49 4 28.66 1:00.33 1:31.79 2:03.00 2:33.70 3:04.92 3:35.86 4:06.85 4:37.84 5:08.83 5:39.82 6:11.12 7:13.60 7:13.60 7:44.89 8:16.06 8:46.97 9:17.86 9:48.83 10:19.49 3 Doret, Patrick FR St. Bonaventure NT 10:43.64 3 28.35 1:00.51 1:32.76 2:04.58 2:36.08 3:07.71 3:39.11 4:11.01 4:43.66 5:16.35 5:48.81 6:21.93 7:28.72 7:28.72 8:01.24 8:33.89 9:06.34 9:39.12 10:11.56 10:43.64 4 Yeager, Douglas FR Duquesne NT 11:25.89 2 29.41 1:02.09 1:35.94 2:10.34 2:45.37 3:20.11 3:54.85 4:29.45 5:04.06 5:39.25 6:14.09 6:48.75 7:59.60 7:59.60 8:35.10 9:10.39 9:45.48 10:19.75 10:53.74 11:25.89 5 Moore, Ryan St. Bonaventure NT 11:31.26 1 29.95 1:02.96 1:36.78 2:11.28 2:46.04 3:20.86 3:56.11 4:31.30 5:06.38 5:41.45 6:16.50 6:51.50 8:01.87 8:01.87 8:37.08 9:12.28 9:47.27 10:21.99 10:57.24 11:31.26

Event 5 Women 200 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Vilardo, Lisa SO St. Bonaventure NT 1:59.74 9 28.20 58.38 1:29.07 1:59.74 2 Baldassari, Annie JR Duquesne NT 2:00.34 4 28.61 59.18 1:30.11 2:00.34 3 Rodeheaver, Deidre SO Duquesne NT 2:01.44 3 28.52 59.27 1:30.77 2:01.44 4 Pollock, Elena FR Duquesne NT 2:06.91 2 29.77 1:01.80 1:34.45 2:06.91 5 Michalek, Kristy SO St. Bonaventure NT 2:09.06 1 29.14 1:01.56 1:35.49 2:09.06

Event 6 Men 200 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Conklin, Adam JR St. Bonaventure NT 1:45.77 9 25.78 52.98 1:19.00 1:45.77 2 Petock, Mike FR St. Bonaventure NT 1:47.04 4 25.16 52.26 1:19.55 1:47.04 3 Bull, Kyle SO St. Bonaventure NT 1:49.80 3 25.35 52.83 1:20.38 1:49.80 4 Hoffman, Josh SO Duquesne NT 1:54.24 2 25.97 54.12 1:23.79 1:54.24 5 McConnell, Andrew FR Duquesne NT 1:54.58 1 26.31 55.23 1:25.00 1:54.58 6 Morelli, Ben SO Duquesne NT 2:06.53 28.11 59.53 1:33.16 2:06.53

Event 7 Women 50 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Crimmin, Suzanne FR St. Bonaventure NT 24.24 9 2 Barba, Elizabeth FR Duquesne NT 25.74 4 3 Roth, Mary JR St. Bonaventure NT 25.80 3 4 Porter, Stacey JR Duquesne NT 26.02 2 5 Steinberg, Susan SR Duquesne NT 27.15 1

Event 8 Men 50 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Yildizli, Can FR St. Bonaventure NT 22.71 9 2 Washburn, Brian SR St. Bonaventure NT 23.20 4 3 Tomista, Jeremy SO Duquesne NT 23.71 3 4 Retallack, Jeffrey SR Duquesne NT 23.80 2 5 Kiepert, Travis SR Duquesne NT 24.36 1 6 Keller, Josh SO St. Bonaventure NT 24.40

Event 9 Women 200 Yard IM =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Bubb, Rachel SO St. Bonaventure NT 2:15.21 9 29.60 1:03.55 1:42.79 2:15.21 2 Karl, Stephanie FR St. Bonaventure NT 2:15.56 4 29.35 1:04.24 1:45.14 2:15.56 3 Grobmyer, Danielle FR St. Bonaventure NT 2:18.07 3 29.27 1:04.23 1:46.68 2:18.07 4 Breisinger, Sarah FR Duquesne NT 2:18.39 2 29.48 1:03.58 1:46.16 2:18.39 5 Smith, Alicia JR Duquesne NT 2:23.10 1 31.00 1:06.41 1:49.96 2:23.10 6 Twombly, Lauren SO Duquesne NT 2:25.63 31.64 1:10.80 1:50.65 2:25.63

Event 10 Men 200 Yard IM =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Poje, Borut SR St. Bonaventure NT 2:00.08 9 2 Kneeland, Lucas SR St. Bonaventure NT 2:03.06 4 3 Cormier, Matt SO St. Bonaventure NT 2:05.56 3 4 Weseloh, Keir FR Duquesne NT 2:12.98 2

Event 11 Women 100 Yard Butterfly =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Michalek, Kristy SO St. Bonaventure NT 1:00.18 9 28.68 1:00.18 2 Karl, Stephanie FR St. Bonaventure NT 1:01.07 4 28.75 1:01.07 3 Kephart, Laura SO Duquesne NT 1:01.74 3 28.79 1:01.74 4 McEvoy, Erin FR Duquesne NT 1:02.13 2 28.71 1:02.13 5 Bubb, Rachel SO St. Bonaventure NT 1:03.46 1 29.84 1:03.46 6 Erwin, Michelle SO Duquesne NT 1:12.62 31.86 1:12.62

Event 12 Men 100 Yard Butterfly =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Johnson, Seth SO St. Bonaventure NT 52.83 9 24.55 52.83 2 Yildizli, Can FR St. Bonaventure NT 55.30 4 26.17 55.30 3 Tomista, Jeremy SO Duquesne NT 56.75 3 26.72 56.75 4 Holleran, John FR Duquesne NT 56.95 2 26.32 56.95 5 Howard, Billy SO St. Bonaventure NT 57.34 1 26.67 57.34 6 Retallack, Jeffrey SR Duquesne NT 58.22 25.91 58.22

Event 13 Women 100 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Crimmin, Suzanne FR St. Bonaventure NT 53.33 9 25.55 53.33 2 Gaillard, Else FR St. Bonaventure NT 55.95 4 27.04 55.95 3 Barba, Elizabeth FR Duquesne NT 56.04 3 27.55 56.04 4 Rodeheaver, Deidre SO Duquesne NT 56.06 2 27.45 56.06 5 Schachinger, Karyn JR St. Bonaventure NT 57.05 1 27.33 57.05 6 Baldassari, Annie JR Duquesne NT 57.25 27.84 57.25

Event 14 Men 100 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Poje, Borut SR St. Bonaventure NT 48.43 9 23.56 48.43 2 Petock, Mike FR St. Bonaventure NT 48.73 4 23.55 48.73 3 Smith, Zachariah FR St. Bonaventure NT 51.10 3 24.73 51.10 4 McConnell, Andrew FR Duquesne NT 53.00 2 25.57 53.00 5 Kiepert, Travis SR Duquesne NT 53.69 1 25.39 53.69 6 Wischmeyer, Dereck SO Duquesne NT 56.84 26.83 56.84

Event 15 Women 100 Yard Backstroke =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Belke, Stephanie FR St. Bonaventure NT 1:00.70 9 29.07 1:00.70 2 Breisinger, Sarah FR Duquesne NT 1:02.57 4 30.30 1:02.57 3 de Vires, Cindy SO St. Bonaventure NT 1:03.59 3 30.34 1:03.59 4 Smith, Alicia JR Duquesne NT 1:05.50 2 31.85 1:05.50 5 Manfroni, Anne FR Duquesne NT 1:08.53 1 32.98 1:08.53

Event 16 Men 100 Yard Backstroke =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Hagerman, Morgan JR St. Bonaventure NT 54.77 9 26.06 54.77 2 Brosnan, Denis JR St. Bonaventure NT 56.77 4 27.37 56.77 3 Yeager, Douglas FR Duquesne NT 56.84 3 27.75 56.84 4 Doret, Patrick FR St. Bonaventure NT 56.97 2 27.96 56.97 5 Spotts, Andrew JR Duquesne NT 57.84 1 27.68 57.84 6 Morelli, Ben SO Duquesne NT 1:05.51 31.70 1:05.51

Event 17 Women 500 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Gersbach, Amy FR Duquesne NT 5:28.14 9 29.82 1:01.83 1:34.76 2:08.27 2:42.53 3:16.11 3:49.30 4:22.69 4:55.60 5:28.14 2 Smucler, Kathy JR Duquesne NT 5:30.07 4 30.10 1:02.28 1:34.82 2:07.71 2:40.72 3:14.04 3:47.38 4:21.33 4:55.97 5:30.07 3 Malone, Casey FR Duquesne NT 5:37.17 3 30.50 1:03.85 1:37.81 2:11.84 2:45.98 3:20.27 3:54.65 4:29.18 5:03.66 5:37.17 -- Grobmyer, Danielle FR St. Bonaventure NT X5:22.35 29.98 1:01.90 1:34.28 2:06.73 2:39.23 3:11.96 3:44.78 4:17.98 4:50.25 5:22.35 -- Urquhart, Kate SO St. Bonaventure NT X5:34.47 30.72 1:04.08 1:37.86 2:12.14 2:46.16 3:19.78 3:53.34 4:27.53 5:01.46 5:34.47

Event 18 Men 500 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Conklin, Adam JR St. Bonaventure NT 4:55.39 9 27.45 57.09 1:27.17 1:57.75 2:28.07 2:57.61 3:27.45 3:57.50 4:27.03 4:55.39 2 Erse, Hugo FR Duquesne NT 4:55.64 4 27.84 57.70 1:27.97 1:58.58 2:29.31 2:59.46 3:29.79 3:59.92 4:28.92 4:55.64 3 Hoffman, Josh SO Duquesne NT 5:23.44 3 28.57 59.78 1:32.32 2:05.04 2:38.19 3:11.13 3:44.53 4:18.02 4:51.09 5:23.44 4 Weseloh, Keir FR Duquesne NT 5:28.37 2 28.48 59.46 1:32.11 2:05.22 2:38.68 3:12.84 3:47.03 4:21.31 4:55.17 5:28.37 -- Bull, Kyle SO St. Bonaventure NT X4:56.46 28.00 58.01 1:28.40 1:59.09 2:29.71 3:00.74 3:30.10 3:59.88 4:28.82 4:56.46

Event 19 Women 100 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Gaillard, Else FR St. Bonaventure NT 1:07.22 9 31.89 1:07.22 2 Rupinski, Jillian FR Duquesne NT 1:09.85 4 32.58 1:09.85 3 Twombly, Lauren SO Duquesne NT 1:12.24 3 33.92 1:12.24 4 Erwin, Michelle SO Duquesne NT 1:15.64 2 35.61 1:15.64 -- Bubb, Rachel SO St. Bonaventure NT X1:13.34 34.41 1:13.34 -- Schachinger, Karyn JR St. Bonaventure NT X1:14.20 34.77 1:14.20

Event 20 Men 100 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Blaszczak, Adrian FR St. Bonaventure NT 58.82 9 27.70 58.82 2 Holleran, John FR Duquesne NT 1:02.39 4 29.50 1:02.39 3 Spotts, Andrew JR Duquesne NT 1:05.30 3 30.30 1:05.30 4 Vaz, Alexandre SR Duquesne NT 1:08.08 2 31.42 1:08.08 -- Cormier, Matt SO St. Bonaventure NT X1:01.36 28.93 1:01.36 -- Payne, Gary SR St. Bonaventure NT X1:02.38 29.44 1:02.38

Event 21 Women 200 Yard Freestyle Relay =============================================================================== School Seed Finals Points =============================================================================== 1 St. Bonaventure 'A' NT 1:40.55 11 1) de Vires, Cindy SO 2) Karl, Stephanie FR 3) Belke, Stephanie FR 4) Vilardo, Lisa SO 25.57 50.48 1:15.81 1:40.55 2 Duquesne University 'A' NT 1:42.66 4 1) Barba, Elizabeth FR 2) Smucler, Kathy JR 3) Kephart, Laura SO 4) Rodeheaver, Deidre SO 25.77 51.54 1:17.68 1:42.66 3 Duquesne University 'B' NT 1:50.17 2 1) Baldassari, Annie JR 2) McEvoy, Erin FR 3) Schnatter, Jacquelyn SO 4) Steinberg, Susan SR 27.66 55.55 1:22.95 1:50.17 4 Duquesne University 'C' NT 1:51.97 1) Manfroni, Anne FR 2) Gersbach, Amy FR 3) Malone, Casey FR 4) Pollock, Elena FR 27.51 56.16 1:23.82 1:51.97

Event 22 Men 200 Yard Freestyle Relay =============================================================================== School Seed Finals Points =============================================================================== 1 St. Bonaventure 'A' NT 1:27.44 11 1) Hagerman, Morgan JR 2) Johnson, Seth SO 3) Poje, Borut SR 4) Petock, Mike FR 21.75 43.67 1:05.52 1:27.44 2 Duquesne University 'A' NT 1:35.52 4 1) Erse, Hugo FR 2) Kiepert, Travis SR 3) Weseloh, Keir FR 4) Tomista, Jeremy SO 23.11 47.32 1:12.18 1:35.52 -- St. Bonaventure 'B' NT X1:29.56 1) Payne, Gary SR 2) Kneeland, Lucas SR 3) Washburn, Brian SR 4) Conklin, Adam JR 22.38 44.85 1:07.10 1:29.56

      YouTube
      Tickets
      Newsletter