Visit Our Photo Gallery

Women's Swimming



Recap

Licensed to La Salle University    HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 11/2/2013 03:50 PM
                        A-10 Tri-Meet 2013 - 11/2/2013                         
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Duquesne University-AM  'A'                            NT    3:56.62  
     1) Fink, Morgan A 18               2) McGeath, Merm E 22             
     3) Lovberg, Line 22                4) Ray, Sam C 19                  
  2 La Salle University-MA  'A'                            NT    3:58.43  
     1) Curran, Chelsey A 20            2) Jenkinson, Kelsey R 19         
     3) Mann, Julia G 18                4) Snee, Katie E 21               
  3 St. Bonaventure University-NI  'A'                     NT    4:00.91  
     1) Graf, Adelyn M 19               2) Courtney, Mckenzie L 21        
     3) Caldwell, Lauren M 20           4) Kirmse, Tanja 16               
  4 Duquesne University-AM  'B'                            NT    4:06.84  
     1) McCue, Hallie M 18              2) Murphy, Laura K 18             
     3) McAllister, Cat M 19            4) Bruneel, Nicole R 18           
  5 St. Bonaventure University-NI  'B'                     NT    4:08.05  
     1) McCann, Meaghan 20              2) O'Beirne, Laura C 19           
     3) Malone, Elizabeth S 20          4) Woods, Maggie M 18             
  6 St. Bonaventure University-NI  'C'                     NT   x4:11.77  
     1) Scanlan, Alexa T 19             2) Winterburn, Katie E 19         
     3) Quinn, Emily A 18               4) Hodges, Taylor M 18            
  7 Duquesne University-AM  'C'                            NT   x4:15.75  
     1) Clifford, Sadie W 20            2) Rohm, Vanessa L 19             
     3) Creighton, Grace 19             4) Manfroni, Grace E 20           
 
Event 2  Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 St. Bonaventure University-NI  'A'                     NT    3:29.21  
     1) Lets, Vatslav 20                2) Schutt, Matthew M 19           
     3) Danner, Ripley J 21             4) Martin, Jimmy A 21             
  2 St. Bonaventure University-NI  'B'                     NT    3:32.75  
     1) Rochna, Matt J 20               2) Burud, Michael A 21            
     3) White, Michael J 18             4) Paccapaniccia, David A 22      
  3 La Salle University-MA  'A'                            NT    3:33.32  
     1) Derr, Dave A 22                 2) Roth, Johan G 20               
     3) Hughes, Justin 20               4) Gravel, Kip M 20               
  4 La Salle University-MA  'B'                            NT    3:40.05  
     1) Gravel, Jerry D 18              2) Stankovic, Strahinja 18        
     3) Fadley, Cameron A 18            4) Cabral, Jonathan R 20          
  5 St. Bonaventure University-NI  'C'                     NT   x3:47.65  
     1) Earl, Nathan M 20               2) Le, Michael T 18               
     3) Mackiewicz, John P 21           4) Hartwell, Mike W 21            
 -- La Salle University-MA  'C'                            NT         DQ  
     1) Stein, Mike S 20                2) Edling, Cameron A 19           
     3) McCaffrey, Sean P 20            4) Cloutier, Marcus T 19          
 
Event 3  Women 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Larkin, Colleen P         20 La Salle-MA               NT   17:31.23  
  2 Reichert, Greta B         22 La Salle-MA               NT   17:42.98  
  3 Miles, Hayley F           18 La Salle-MA               NT   17:57.76  
  4 Bruneel, Nicole R         18 Duquesne-AM               NT   18:00.13  
  5 Caldwell, Lauren M        20 St. Bonaventure-NI        NT   18:11.17  
  6 Paz, Aly                  20 St. Bonaventure-NI        NT   18:20.27  
  7 Dickman, Kylie P          19 Duquesne-AM               NT   18:31.05  
  8 Schmidt, Morgan V         19 Duquesne-AM               NT   19:26.79  
 
Event 4  Men 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Glenesk, Mattias L        19 La Salle-MA               NT   16:08.68  
  2 Sharpe, Stefan R          20 La Salle-MA               NT   16:41.38  
  3 Byrne, Gregg J            19 St. Bonaventure-NI        NT   16:44.43  
  4 Caulfield, Thomas J       18 St. Bonaventure-NI        NT   17:10.42  
  5 Szakelyhidi, Alex J       19 St. Bonaventure-NI        NT   17:12.62  
  6 Hughes, Jack A            18 St. Bonaventure-NI        NT  x17:12.63  
  7 Mackiewicz, John P        21 St. Bonaventure-NI        NT  x17:59.39  
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kirmse, Tanja             16 St. Bonaventure-NI        NT    1:53.72  
  2 Smith, Meghan L           21 Duquesne-AM               NT    1:53.76  
  3 Nobles, Claire M          19 Duquesne-AM               NT    1:57.38  
  4 Bull, Rachel              20 St. Bonaventure-NI        NT    1:57.90  
  5 Woods, Maggie M           18 St. Bonaventure-NI        NT    1:57.94  
  6 Finn, Sarah E             20 La Salle-MA               NT    1:58.92  
  7 Reichert, Greta B         22 La Salle-MA               NT    1:59.35  
  8 Hay, Kate N               18 La Salle-MA               NT    2:02.03  
  9 Miles, Hayley F           18 La Salle-MA               NT   x2:04.09  
 10 Manfroni, Grace E         20 Duquesne-AM               NT    2:07.36  
 -- Creighton, Grace          19 Duquesne-AM               NT         DQ  
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martin, Jimmy A           21 St. Bonaventure-NI   1:43.06    1:42.25  
  2 Pilyugin, Michael         19 St. Bonaventure-NI        NT    1:42.54  
  3 Cabrera, Cameron M        21 La Salle-MA               NT    1:45.33  
  4 Gravel, Kip M             20 La Salle-MA               NT    1:46.52  
  5 Hartwell, Mike W          21 St. Bonaventure-NI        NT    1:48.88  
  6 Glenesk, Mattias L        19 La Salle-MA               NT    1:49.25  
  7 Sharpe, Stefan R          20 La Salle-MA               NT   x1:49.43  
  8 McCall, Sean F            21 La Salle-MA               NT   x1:49.62  
  9 Caulfield, Thomas J       18 St. Bonaventure-NI   1:50.53   x1:56.51  
 
Event 7  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fink, Morgan A            18 Duquesne-AM               NT    2:05.77  
  2 Wilson, Amina C           19 La Salle-MA               NT    2:09.67  
  3 Curran, Chelsey A         20 La Salle-MA               NT    2:10.75  
  4 Graf, Adelyn M            19 St. Bonaventure-NI        NT    2:10.92  
  5 Scanlan, Alexa T          19 St. Bonaventure-NI        NT    2:11.04  
  6 McAllister, Cat M         19 Duquesne-AM               NT    2:11.12  
  7 McCue, Hallie M           18 Duquesne-AM               NT    2:12.24  
  8 McCann, Meaghan           20 St. Bonaventure-NI        NT    2:12.84  
  9 Luke, Bret M              21 Duquesne-AM               NT   x2:13.47  
 10 Hodges, Taylor M          18 St. Bonaventure-NI        NT   x2:17.02  
 -- Clifford, Sadie W         20 Duquesne-AM               NT   X2:21.30  
 
Event 8  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lets, Vatslav             20 St. Bonaventure-NI        NT    1:52.95  
  2 Gravel, Jerry D           18 La Salle-MA               NT    1:57.26  
  3 Hughes, Justin            20 La Salle-MA               NT    1:57.45  
  4 Cloutier, Marcus T        19 La Salle-MA               NT    2:01.62  
  5 Stein, Mike S             20 La Salle-MA               NT   x2:02.44  
  6 Earl, Nathan M            20 St. Bonaventure-NI        NT    2:03.40  
  7 D'Amato, Dan C            18 St. Bonaventure-NI        NT    2:17.42  
 
Event 9  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jenkinson, Kelsey R       19 La Salle-MA               NT    1:05.91  
  2 McGeath, Merm E           22 Duquesne-AM               NT    1:07.28  
  3 Murphy, Laura K           18 Duquesne-AM               NT    1:08.16  
  4 Nelson, Lilly A           18 Duquesne-AM               NT    1:08.91  
  5 Courtney, Mckenzie L      21 St. Bonaventure-NI        NT    1:09.11  
  6 Sukonthapanich, Tanawan   18 La Salle-MA               NT    1:10.11  
  7 Winterburn, Katie E       19 St. Bonaventure-NI        NT    1:11.07  
  8 Rohm, Vanessa L           19 Duquesne-AM               NT   x1:11.24  
  9 Anderson, Taylor L        20 St. Bonaventure-NI        NT    1:11.85  
 10 Dougherty, Whitney A      22 St. Bonaventure-NI        NT   x1:12.48  
 11 Baylis, Megan N           21 La Salle-MA               NT    1:12.55  
 12 O'Beirne, Laura C         19 St. Bonaventure-NI        NT   x1:12.82  
 -- Schmidt, Morgan V         19 Duquesne-AM               NT   X1:14.70  
 
Event 10  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goettler, Matt L          19 St. Bonaventure-NI     59.56      58.60  
  2 Roth, Johan G             20 La Salle-MA               NT      58.61  
  3 Schutt, Matthew M         19 St. Bonaventure-NI     59.16      58.98  
  4 Burud, Michael A          21 St. Bonaventure-NI        NT    1:00.58  
  5 Stankovic, Strahinja      18 La Salle-MA               NT    1:01.71  
  6 Edling, Cameron A         19 La Salle-MA               NT    1:03.76  
  7 Le, Michael T             18 St. Bonaventure-NI   1:05.15   x1:05.49  
 
Event 11  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lovberg, Line             22 Duquesne-AM               NT    2:05.86  
  2 Smith, Meghan L           21 Duquesne-AM               NT    2:06.13  
  3 Malone, Elizabeth S       20 St. Bonaventure-NI        NT    2:07.36  
  4 Caldwell, Lauren M        20 St. Bonaventure-NI        NT    2:11.12  
  5 Mann, Julia G             18 La Salle-MA               NT    2:12.01  
  6 Creighton, Grace          19 Duquesne-AM               NT    2:14.06  
  7 Paz, Aly                  20 St. Bonaventure-NI        NT    2:19.61  
  8 Larkin, Colleen P         20 La Salle-MA               NT    2:22.11  
 
Event 12  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rochna, Matt J            20 St. Bonaventure-NI   1:58.21    1:55.14  
  2 White, Michael J          18 St. Bonaventure-NI   1:55.73    1:57.40  
  3 Fischer, Greg H           21 La Salle-MA               NT    1:58.86  
  4 McCaffrey, Sean P         20 La Salle-MA               NT    2:00.06  
  5 Jeronis, Taylor J         19 La Salle-MA               NT    2:01.09  
  6 Byrne, Gregg J            19 St. Bonaventure-NI        NT    2:02.81  
  7 Mackiewicz, John P        21 St. Bonaventure-NI   2:00.94   x2:08.26  
 
Event 13  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kirmse, Tanja             16 St. Bonaventure-NI        NT      52.86  
  2 Ray, Sam C                19 Duquesne-AM               NT      52.91  
  3 Nobles, Claire M          19 Duquesne-AM               NT      53.73  
  4 Sukonthapanich, Tanawan   18 La Salle-MA               NT      54.25  
  5 Dietrich, Jeanette        22 St. Bonaventure-NI        NT      54.33  
  5 Snee, Katie E             21 La Salle-MA               NT      54.33  
  7 Bull, Rachel              20 St. Bonaventure-NI        NT      54.64  
  8 O'Brien, Molly A          19 Duquesne-AM               NT      55.24  
  9 Hay, Kate N               18 La Salle-MA               NT      55.74  
 10 Finn, Sarah E             20 La Salle-MA               NT     x56.85  
 11 Manfroni, Grace E         20 Duquesne-AM               NT     x57.30  
 
Event 14  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shchukin, Viacheslav      20 St. Bonaventure-NI     44.34      44.09  
  2 Danner, Ripley J          21 St. Bonaventure-NI     47.65      47.36  
  3 Paccapaniccia, David A    22 St. Bonaventure-NI     49.37      47.68  
  4 Gravel, Kip M             20 La Salle-MA               NT      48.55  
  5 Cabral, Jonathan R        20 La Salle-MA               NT      48.93  
  6 Cabrera, Cameron M        21 La Salle-MA               NT      50.15  
  7 Szakelyhidi, Alex J       19 St. Bonaventure-NI     50.53     x50.24  
  8 Hughes, Jack A            18 St. Bonaventure-NI     51.35     x50.74  
 
Event 15  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Duquesne University-AM  'A'                            NT    1:38.40  
     1) Ray, Sam C 19                   2) Smith, Meghan L 21             
     3) O'Brien, Molly A 19             4) Nobles, Claire M 19            
  2 La Salle University-MA  'A'                            NT    1:38.57  
     1) Snee, Katie E 21                2) Sukonthapanich, Tanawan Q 18   
     3) Wilson, Amina C 19              4) Finn, Sarah E 20               
  3 St. Bonaventure University-NI  'A'                     NT    1:40.18  
     1) Dietrich, Jeanette 22           2) Anderson, Taylor L 20          
     3) Jordan, Bridget A 18            4) Bull, Rachel 20                
  4 La Salle University-MA  'B'                            NT    1:42.18  
     1) McCluskey, Lianne F 21          2) Jenkinson, Kelsey R 19         
     3) Hay, Kate N 18                  4) Curran, Chelsey A 20           
  5 St. Bonaventure University-NI  'B'                     NT    1:42.87  
     1) Quinn, Emily A 18               2) McCann, Meaghan 20             
     3) Scanlan, Alexa T 19             4) Woods, Maggie M 18             
  6 Duquesne University-AM  'B'                            NT    1:45.47  
     1) McAllister, Cat M 19            2) Nelson, Lilly A 18             
     3) Schmidt, Morgan V 19            4) Luke, Bret M 21                
 
Event 16  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 St. Bonaventure University-NI  'A'                1:23.85    1:24.60  
     1) Pilyugin, Michael 19            2) Danner, Ripley J 21            
     3) Paccapaniccia, David A 22       4) Shchukin, Viacheslav 20        
  2 La Salle University-MA  'A'                            NT    1:28.40  
     1) Derr, Dave A 22                 2) Cabral, Jonathan R 20          
     3) Cabrera, Cameron M 21           4) McCall, Sean F 21              
  3 St. Bonaventure University-NI  'B'                     NT    1:29.37  
     1) White, Michael J 18             2) Goettler, Matt L 19            
     3) Burud, Michael A 21             4) Schutt, Matthew M 19           
  4 La Salle University-MA  'B'                            NT    1:30.75  
     1) Fadley, Cameron A 18            2) Fischer, Greg H 21             
     3) Edling, Cameron A 19            4) Cloutier, Marcus T 19          
  5 St. Bonaventure University-NI  'C'                     NT   x1:35.00  
     1) Szakelyhidi, Alex J 19          2) Hughes, Jack A 18              
     3) Caulfield, Thomas J 18          4) D'Amato, Dan C 18              
 
Event 17  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 La Salle University-MA  'A'                            NT    1:49.41  
     1) Curran, Chelsey A 20            2) Jenkinson, Kelsey R 19         
     3) McCluskey, Lianne F 21          4) Sukonthapanich, Tanawan Q 18   
  2 Duquesne University-AM  'A'                            NT    1:49.73  
     1) Fink, Morgan A 18               2) Murphy, Laura K 18             
     3) Lovberg, Line 22                4) Nobles, Claire M 19            
  3 St. Bonaventure University-NI  'A'                     NT    1:51.34  
     1) McCann, Meaghan 20              2) Courtney, Mckenzie L 21        
     3) Jordan, Bridget A 18            4) Dietrich, Jeanette 22          
  4 Duquesne University-AM  'B'                            NT    1:51.63  
     1) McCue, Hallie M 18              2) McGeath, Merm E 22             
     3) McAllister, Cat M 19            4) O'Brien, Molly A 19            
  5 St. Bonaventure University-NI  'B'                     NT    1:53.26  
     1) Graf, Adelyn M 19               2) Winterburn, Katie E 19         
     3) Malone, Elizabeth S 20          4) Anderson, Taylor L 20          
  6 La Salle University-MA  'B'                            NT    1:53.30  
     1) Wilson, Amina C 19              2) Baylis, Megan N 21             
     3) Mann, Julia G 18                4) Larkin, Colleen P 20           
  7 Duquesne University-AM  'C'                            NT   x1:55.26  
     1) Clifford, Sadie W 20            2) Nelson, Lilly A 18             
     3) Creighton, Grace 19             4) Manfroni, Grace E 20           
  8 St. Bonaventure University-NI  'C'                     NT   x1:59.05  
     1) Scanlan, Alexa T 19             2) O'Beirne, Laura C 19           
     3) Paz, Aly 20                     4) Hodges, Taylor M 18            
 
Event 18  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 St. Bonaventure University-NI  'B'                     NT    1:37.51  
     1) Rochna, Matt J 20               2) Goettler, Matt L 19            
     3) Burud, Michael A 21             4) White, Michael J 18            
  2 La Salle University-MA  'A'                            NT    1:37.93  
     1) Derr, Dave A 22                 2) Gravel, Jerry D 18             
     3) Fischer, Greg H 21              4) Cabral, Jonathan R 20          
  3 La Salle University-MA  'B'                            NT    1:41.57  
     1) Cloutier, Marcus T 19           2) Edling, Cameron A 19           
     3) Fadley, Cameron A 18            4) McCall, Sean F 21              
  4 St. Bonaventure University-NI  'C'                     NT    1:42.87  
     1) Earl, Nathan M 20               2) Le, Michael T 18               
     3) Mackiewicz, John P 21           4) Byrne, Gregg J 19              
  5 La Salle University-MA  'C'                            NT   x1:43.55  
     1) Stein, Mike S 20                2) Stankovic, Strahinja 18        
     3) McCaffrey, Sean P 20            4) Jeronis, Taylor J 19           
  6 St. Bonaventure University-NI  'A'                1:33.49   x1:50.63  
     1) Pilyugin, Michael 19            2) Schutt, Matthew M 19           
     3) Danner, Ripley J 21             4) Martin, Jimmy A 21             
 
Event 19  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kirmse, Tanja             16 St. Bonaventure-NI        NT    5:02.12  
  2 Larkin, Colleen P         20 La Salle-MA               NT    5:08.33  
  3 Reichert, Greta B         22 La Salle-MA               NT    5:10.85  
  4 Bruneel, Nicole R         18 Duquesne-AM               NT    5:11.66  
  5 Dickman, Kylie P          19 Duquesne-AM               NT    5:12.03  
  6 Miles, Hayley F           18 La Salle-MA               NT    5:15.54  
  7 Bull, Rachel              20 St. Bonaventure-NI        NT    5:19.57  
  8 Woods, Maggie M           18 St. Bonaventure-NI        NT    5:20.19  
  9 Schmidt, Morgan V         19 Duquesne-AM               NT    5:36.86  
 
Event 20  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Glenesk, Mattias L        19 La Salle-MA               NT    4:38.10  
  2 Lets, Vatslav             20 St. Bonaventure-NI   4:53.78    4:38.15  
  3 Hartwell, Mike W          21 St. Bonaventure-NI   4:53.97    4:52.56  
  4 Fischer, Greg H           21 La Salle-MA               NT    4:53.22  
  5 Szakelyhidi, Alex J       19 St. Bonaventure-NI   4:51.75    4:53.28  
  6 McCall, Sean F            21 La Salle-MA               NT    4:55.97  
  7 Hughes, Jack A            18 St. Bonaventure-NI   4:56.63   x4:56.28  
  8 Sharpe, Stefan R          20 La Salle-MA               NT   x5:00.15  
 
Event 21  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ray, Sam C                19 Duquesne-AM               NT      24.50  
  2 Snee, Katie E             21 La Salle-MA               NT      24.59  
  3 Dietrich, Jeanette        22 St. Bonaventure-NI        NT      24.83  
  4 O'Brien, Molly A          19 Duquesne-AM               NT      25.15  
  5 Murphy, Laura K           18 Duquesne-AM               NT      25.42  
  6 Finn, Sarah E             20 La Salle-MA               NT      25.47  
  7 McCluskey, Lianne F       21 La Salle-MA               NT      25.68  
  8 Anderson, Taylor L        20 St. Bonaventure-NI        NT      25.70  
  9 Quinn, Emily A            18 St. Bonaventure-NI        NT      25.71  
 10 Hay, Kate N               18 La Salle-MA               NT     x25.76  
 11 Jordan, Bridget A         18 St. Bonaventure-NI        NT     x25.98  
 12 Manfroni, Grace E         20 Duquesne-AM               NT     x26.62  
 
Event 22  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Paccapaniccia, David A    22 St. Bonaventure-NI     21.67      21.57  
  2 Martin, Jimmy A           21 St. Bonaventure-NI     21.18      21.92  
  3 Cabral, Jonathan R        20 La Salle-MA               NT      22.25  
  4 Derr, Dave A              22 La Salle-MA               NT      22.76  
  5 Cabrera, Cameron M        21 La Salle-MA               NT      22.77  
  6 D'Amato, Dan C            18 St. Bonaventure-NI        NT      25.06  
 -- Shchukin, Viacheslav      20 St. Bonaventure-NI     21.11         DQ  
 
Event 23  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCue, Hallie M           18 Duquesne-AM               NT      59.61  
  2 Fink, Morgan A            18 Duquesne-AM               NT      59.65  
  3 Curran, Chelsey A         20 La Salle-MA               NT    1:00.20  
  4 Wilson, Amina C           19 La Salle-MA               NT    1:00.68  
  5 Graf, Adelyn M            19 St. Bonaventure-NI        NT    1:01.35  
  6 Luke, Bret M              21 Duquesne-AM               NT    1:02.09  
  7 McCann, Meaghan           20 St. Bonaventure-NI        NT    1:02.25  
  8 McAllister, Cat M         19 Duquesne-AM               NT   x1:02.36  
  9 Scanlan, Alexa T          19 St. Bonaventure-NI        NT    1:03.17  
 10 Hodges, Taylor M          18 St. Bonaventure-NI        NT   x1:04.05  
 -- Clifford, Sadie W         20 Duquesne-AM               NT   X1:02.46  
 
Event 24  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lets, Vatslav             20 St. Bonaventure-NI        NT      52.45  
  2 Hughes, Justin            20 La Salle-MA               NT      53.40  
  3 Pilyugin, Michael         19 St. Bonaventure-NI     51.70      53.48  
  4 Gravel, Jerry D           18 La Salle-MA               NT      53.54  
  5 Cloutier, Marcus T        19 La Salle-MA               NT      55.25  
  6 Derr, Dave A              22 La Salle-MA               NT     x56.69  
  7 Stein, Mike S             20 La Salle-MA               NT     x58.49  
 
Event 25  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jenkinson, Kelsey R       19 La Salle-MA               NT    2:21.24  
  2 McGeath, Merm E           22 Duquesne-AM               NT    2:21.67  
  3 Murphy, Laura K           18 Duquesne-AM               NT    2:25.07  
  4 Nelson, Lilly A           18 Duquesne-AM               NT    2:29.37  
  5 Courtney, Mckenzie L      21 St. Bonaventure-NI        NT    2:30.03  
  6 Winterburn, Katie E       19 St. Bonaventure-NI        NT    2:34.63  
  7 O'Beirne, Laura C         19 St. Bonaventure-NI        NT    2:35.35  
  8 Baylis, Megan N           21 La Salle-MA               NT    2:35.70  
  9 Rohm, Vanessa L           19 Duquesne-AM               NT   x2:39.72  
 10 Dougherty, Whitney A      22 St. Bonaventure-NI        NT   x2:49.97  
 
Event 26  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roth, Johan G             20 La Salle-MA               NT    2:07.91  
  2 Goettler, Matt L          19 St. Bonaventure-NI   2:12.61    2:08.52  
  3 Schutt, Matthew M         19 St. Bonaventure-NI   2:15.79    2:12.45  
  4 Stankovic, Strahinja      18 La Salle-MA               NT    2:14.32  
  5 Burud, Michael A          21 St. Bonaventure-NI   2:12.69    2:17.04  
  6 Hartwell, Mike W          21 St. Bonaventure-NI        NT   x2:19.24  
  7 Le, Michael T             18 St. Bonaventure-NI        NT   x2:22.18  
  8 Edling, Cameron A         19 La Salle-MA               NT    2:28.56  
 
Event 27  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Meghan L           21 Duquesne-AM               NT      57.55  
  2 Lovberg, Line             22 Duquesne-AM               NT      59.13  
  3 Malone, Elizabeth S       20 St. Bonaventure-NI        NT      59.39  
  4 Mann, Julia G             18 La Salle-MA               NT      59.77  
  5 Jordan, Bridget A         18 St. Bonaventure-NI        NT    1:00.13  
  6 Quinn, Emily A            18 St. Bonaventure-NI        NT    1:00.31  
  7 McCluskey, Lianne F       21 La Salle-MA               NT    1:00.39  
  8 Creighton, Grace          19 Duquesne-AM               NT    1:01.59  
  9 Paz, Aly                  20 St. Bonaventure-NI        NT   x1:02.70  
 
Event 28  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Danner, Ripley J          21 St. Bonaventure-NI        NT      51.53  
  2 Hughes, Justin            20 La Salle-MA               NT      51.81  
  3 Rochna, Matt J            20 St. Bonaventure-NI     51.78      52.27  
  4 Shchukin, Viacheslav      20 St. Bonaventure-NI     53.40      53.18  
  5 Fischer, Greg H           21 La Salle-MA               NT      53.59  
  6 Fadley, Cameron A         18 La Salle-MA               NT      53.83  
  7 McCaffrey, Sean P         20 La Salle-MA               NT     x54.46  
  8 Paccapaniccia, David A    22 St. Bonaventure-NI     53.69     x54.54  
  9 Jeronis, Taylor J         19 La Salle-MA               NT     x55.10  
 
Event 29  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McGeath, Merm E           22 Duquesne-AM               NT    2:10.08  
  2 Caldwell, Lauren M        20 St. Bonaventure-NI        NT    2:10.58  
  3 Lovberg, Line             22 Duquesne-AM               NT    2:11.32  
  4 Dickman, Kylie P          19 Duquesne-AM               NT    2:13.29  
  5 Bruneel, Nicole R         18 Duquesne-AM               NT   x2:13.63  
  6 Malone, Elizabeth S       20 St. Bonaventure-NI        NT    2:15.75  
  7 Graf, Adelyn M            19 St. Bonaventure-NI        NT    2:17.02  
  8 Wilson, Amina C           19 La Salle-MA               NT    2:20.62  
  9 Mann, Julia G             18 La Salle-MA               NT    2:23.10  
 
Event 30  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 White, Michael J          18 St. Bonaventure-NI   1:55.89    1:55.99  
  2 Gravel, Jerry D           18 La Salle-MA               NT    1:56.88  
  3 Gravel, Kip M             20 La Salle-MA               NT    2:00.43  
  4 Roth, Johan G             20 La Salle-MA               NT    2:00.72  
  5 Earl, Nathan M            20 St. Bonaventure-NI   2:02.15    2:01.41  
  6 Goettler, Matt L          19 St. Bonaventure-NI   2:00.68    2:02.49  
  7 Fadley, Cameron A         18 La Salle-MA               NT   x2:02.93  
  8 Byrne, Gregg J            19 St. Bonaventure-NI   2:05.18   x2:02.94  
  9 Stankovic, Strahinja      18 La Salle-MA               NT   x2:06.88  
 10 Mackiewicz, John P        21 St. Bonaventure-NI   2:06.74   x2:07.34  
 
Event 31  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Duquesne University-AM  'A'                            NT    3:34.32  
     1) Ray, Sam C 19                   2) O'Brien, Molly A 19            
     3) Smith, Meghan L 21              4) Nobles, Claire M 19            
  2 St. Bonaventure University-NI  'A'                     NT    3:36.99  
     1) Kirmse, Tanja 16                2) Dietrich, Jeanette 22          
     3) Anderson, Taylor L 20           4) Bull, Rachel 20                
  3 La Salle University-MA  'A'                            NT    3:39.10  
     1) Snee, Katie E 21                2) Hay, Kate N 18                 
     3) Finn, Sarah E 20                4) Sukonthapanich, Tanawan Q 18   
  4 Duquesne University-AM  'B'                            NT    3:43.20  
     1) McCue, Hallie M 18              2) Bruneel, Nicole R 18           
     3) Dickman, Kylie P 19             4) Fink, Morgan A 18              
  5 St. Bonaventure University-NI  'B'                     NT    3:47.45  
     1) Jordan, Bridget A 18            2) Woods, Maggie M 18             
     3) Caldwell, Lauren M 20           4) Quinn, Emily A 18              
 
Event 32  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 St. Bonaventure University-NI  'A'                     NT    3:07.96  
     1) Pilyugin, Michael 19            2) Shchukin, Viacheslav 20        
     3) Martin, Jimmy A 21              4) Lets, Vatslav 20               
  2 La Salle University-MA  'A'                            NT    3:15.19  
     1) Hughes, Justin 20               2) Cabrera, Cameron M 21          
     3) Roth, Johan G 20                4) Gravel, Kip M 20               
  3 La Salle University-MA  'B'                            NT    3:22.96  
     1) McCall, Sean F 21               2) Glenesk, Mattias L 19          
     3) Sharpe, Stefan R 20             4) Jeronis, Taylor J 19           
  4 St. Bonaventure University-NI  'B'                     NT    3:24.51  
     1) Hartwell, Mike W 21             2) Szakelyhidi, Alex J 19         
     3) Hughes, Jack A 18               4) Earl, Nathan M 20              
  5 St. Bonaventure University-NI  'C'                     NT   x3:28.16  
     1) Rochna, Matt J 20               2) Le, Michael T 18               
     3) Byrne, Gregg J 19               4) D'Amato, Dan C 18              
 
Event 33  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hannings, Shauna M        21 La Salle-MA               NP     204.75  
  2 Quinn, Kelly              19 La Salle-MA               NP     203.25  
  3 Frishkorn, Paige          20 La Salle-MA               NP     197.93  
  4 Bartlett, Meghan L        19 St. Bonaventure-NI        NP     194.10  
  5 Gordon, Dahlia            20 La Salle-MA               NP    x166.73  
  6 Gallagher, Colleen E      19 St. Bonaventure-NI        NP     158.40  
 
Event 34  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gimpel, CJ J              19 La Salle-MA               NP     222.75  
  2 Marra, Alex H             19 St. Bonaventure-NI    256.00     208.43  
  3 Carter, Keanue K          18 St. Bonaventure-NI    209.60     175.88  
  4 Ott, Chase                18 La Salle-MA               NP     149.10  
 
Event 35  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gordon, Dahlia            20 La Salle-MA               NP     225.83  
  2 Quinn, Kelly              19 La Salle-MA               NP     224.78  
  3 Frishkorn, Paige          20 La Salle-MA               NP     205.58  
  4 Bartlett, Meghan L        19 St. Bonaventure-NI        NP     205.43  
  5 Hannings, Shauna M        21 La Salle-MA               NP    x201.98  
  6 Gallagher, Colleen E      19 St. Bonaventure-NI        NP     167.40  
 
Event 36  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marra, Alex H             19 St. Bonaventure-NI    251.78     232.88  
  2 Gimpel, CJ J              19 La Salle-MA               NP     232.43  
  3 Carter, Keanue K          18 St. Bonaventure-NI    185.55     182.48  
  4 Ott, Chase                18 La Salle-MA               NP     180.38  

      YouTube
      Tickets
      Photo of the Week