Visit Our Photo Gallery

Women's Track

Women's Track Finishes First at Gulden Invitational
Amber Valimont was named Running MVP
 
Amber Valimont was named Running MVP
 

Jan. 23, 2012

LEWISBURG, Pa. - The Duquesne women's track and field team placed first out of six team at the 2012 Gulden Invitational held on the campus of Bucknell University this past weekend.

Amber Valimont, who was named Running MVP of the event, finished first out of 25 in the mile with a time of 4:59.40. The sophomore also finished first in the 3000m with a time of 10:04.32 in a field of 24.

Tacquaya Tobias won a pair of events and finish second in another. Tobias was first in the 200m (25.70) and the long jump (18-7.75) and was second in the 60m (7.80).

Meg Ecker was first in the 5000m with a time of 17:41.32 and the 4x400 team of Nicole Cherok, Anna Simone, Brittany Sinclair and Shannon Abraham were first, crossing in 3:53.63. Edwards was also first in the triple jump with a distance of 37-9.50.

The team will split off for the next meet, competing at the GaREAT Collegiate Open and the Penn State National.


Team
Points
1. Duquesne
172.5
2. Bucknell
154.5
T-3. Shippensburg
74
T-3. Saint Francis, Pa.
74
5. Towson
59
6. Mount St. Mary's
23



Gulden Invitational

60m Hurdles
Time
4. Anna Simone
9.23

60m
Time
2. Tacquaya Tobias
7.80
4. Nicole Cherok
7.84
6. Kristin Wenthen
7.90

5000m
Time
1. Meg Ecker
17:41.32
3. Jenna Gigliotti
18:05.51

Mile
Time
1. Amber Valimont
4:59.40

400m
Time
2. Shannon Abraham
58.43
3. Anna Simone
58.68
6. Brittany Sinclair
59.53
12. Angela Hartz
1:02.58
16. Taylor Glenn
1:05.13

800m
Time
6. Elise Farris
2:21.24
7. Laura Vehlies
2:22.15
13. Natalie Schichtel
2:35.91

500m
Time
5. Nicole Cherok
1:18.40
10. Domonique Wilson
1:22.92

1000m
Time
2. Shelby Haitz
2:58.48

200m
Time
1. Tacquaya Tobias
25.70
3. Shannon Abraham
26.24
8. Kristin Wenthen
26.54
9. Taylor Glenn
26.55
11. Brittany Sinclair
26.90

3000m
Time
1. Amber Valimont
10:04.32
4. Danica Snyder
10:28.13
15. Kendall Seymour
11:08.77
17. Emily Ballantyne
11:14.82

4x800m
Time
2. Shelby Haitz/Laura Vehlies/Elise Farris/Hailey Pisarcik
9:33.27

4x400m
Time
1. Nicole Cherok/Anna Simone/Brittany Sinclair/Shannon Abraham
3:53.63
7. Kristin Wenthen/Taylor Glenn/Angela Hartz/Tacquaya Tobias
4:13.31

Long Jump
Dist.
1. Tacquaya Tobias
18-07.75
4. Sherie Key
17-08.00
7. Mallory Mitchell
17-00.00

Triple Jump
Dist.
1. Brittney Edwards
37-09.50
2. Sherie Key
37-02.25
6. Katelyn Cass
35-05.75
13. Mallory Mitchell
33-03.25

Weight Throw
Dist.
5. Arin Whitman
50-11.00
10. Ashley Adams
47-04.50

Shot Put
Dist.
3. Ashley Adams
44-03.25
6. Arin Whitman
40-09.00
10. Chelsea Zahn
37-09.25

High Jump
Dist.
2. Sherie Key
5-02.50

Pole Vault
Dist.
3. Franki DiSalvo
10-10.00
6. Taylor Yarshen
10-04.00
8. Katelyn Cass
10-04.00


 

 

      YouTube
      Tickets
      Newsletter