Visit Our Photo Gallery

Women's Track

Bucknell Invitational

Jan. 22, 2005

Recap

Licensed to Bucknell University        Hy-Tek's Meet Manager 1/22/2005 06:00 PM
                        Bucknell Heptagonal - 1/22/2005
                        Bucknell University, Lewisburg
                                    Results

Women 60 Meter Dash ============================================================================ Name Year School Seed Prelims H# ============================================================================ Preliminaries 1 Hartman, Ashley FR Lock Haven 7.85 7.91q 2 2 Fayanjuola, Tolu SR Bucknell 7.90 8.02q 3 3 Wynter, Carla JR Rider 7.95 8.03q 3 4 Smallwood, Brittini FR St. Francis 7.85 8.09q 1 4 Cook, Shonte FR Duquesne 8.15 8.09q 3 6 VandenBroek, Sarah SO Bucknell 8.25 8.14q 2 7 Emons, Lesley FR Bucknell 8.25 8.22q 1 8 Callihan, Katie SO Wagner 8.10 8.26q 1 9 Jackson, Shanelle JR Towson 8.10 8.27 3 10 Carter, Jarnae FR Rider 8.55 8.35 2 11 James, Timisha FR Towson 8.10 8.36 1 12 Walker, Michelle FR Bucknell 8.25 8.38 3 12 Brown, Martya SO Towson 8.20 8.38 2 14 Darius, Cindy SR Bucknell 8.25 8.48 1 15 Nordh, Charlotte SO Towson 8.05 8.51 2 16 Hall, Angie SO Bucknell 8.30 8.52 3 17 Walsh, Orla FR Towson 8.10 8.58 2 18 McCain, Kati SR Wagner 8.50 8.63 1 19 Gower, Celia FR Lock Haven 8.39 8.65 2

Women 60 Meter Dash ================================================================================ Name Year School Prelims Finals Points ================================================================================ Finals 1 Hartman, Ashley FR Lock Haven 7.91 7.88 10 2 Smallwood, Brittini FR St. Francis 8.09 8.00 8 3 Fayanjuola, Tolu SR Bucknell 8.02 J8.00 6 4 Wynter, Carla JR Rider 8.03 8.03 4 5 Callihan, Katie SO Wagner 8.26 8.10 2 6 Cook, Shonte FR Duquesne 8.09 8.11 1 7 VandenBroek, Sarah SO Bucknell 8.14 8.12 8 Emons, Lesley FR Bucknell 8.22 8.13

Women 200 Meter Dash =================================================================================== Name Year School Seed Finals H# Points =================================================================================== 1 VandenBroek, Sarah SO Bucknell 25.78 26.19 1 10 2 Wynter, Carla JR Rider 25.40 26.31 1 8 3 Calvo, Amy SR Bucknell 26.15 26.41 2 6 4 Hartman, Ashley FR Lock Haven 26.87 26.54 3 4 5 Cook, Shonte FR Duquesne 26.50 26.63 3 2 6 Hardy, Kora FR St. Francis 26.20 26.64 2 1 7 Smallwood, Brittini FR St. Francis 26.20 26.95 2 7 Emons, Lesley FR Bucknell 27.05 26.95 5 9 Fayanjuola, Tolu SR Bucknell 26.50 27.04 3 10 Lanewala, Rehana SR Bucknell 25.79 27.13 1 11 Borden, Maggie SO Lock Haven 27.03 27.18 5 12 Sofis, Amelia JR Duquesne 27.50 27.22 6 13 Moody, Erica FR Duquesne 25.80 27.23 1 14 Darius, Cindy SR Bucknell 26.99 27.27 4 15 Callihan, Katie SO Wagner 26.20 27.31 2 16 Trentacoste, Catherine SO Bucknell 27.25 27.39 5 17 Forer, Chessa SO Bucknell 27.25 27.49 5 18 Kulp, Nicole FR Lock Haven 27.35 27.74 6 19 Carter, Jarnae FR Rider 28.00 27.81 8 20 Walker, Michelle FR Bucknell 27.90 28.23 7 21 Gower, Celia FR Lock Haven 28.11 28.38 8 22 Jackson, Shanelle JR Towson 27.50 28.48 6 23 Ford, Jessica FR Wagner 27.70 28.86 7 24 Pierce, Angela FR Lock Haven 29.13 28.93 8 25 Nordh, Charlotte SO Towson 27.00 29.02 4 26 McKnight, Talea FR Lock Haven 28.00 29.38 8 27 Walsh, Orla FR Towson 27.00 29.44 4 28 Surina, Vera JR Lock Haven 30.72 32.16 1

Women 400 Meter Dash =================================================================================== Name Year School Seed Finals H# Points =================================================================================== 1 Calvo, Amy SR Bucknell 57.10 57.87 1 10 2 Wynter, Carla JR Rider 58.95 59.35 1 8 3 Allen, Kat SO Bucknell 58.95 59.75 1 6 4 Blackburn, Melissa SR Duquesne 1:00.00 1:00.60 2 4 5 Borden, Maggie SO Lock Haven 1:00.23 1:00.73 2 2 6 Sofis, Amelia JR Duquesne 1:00.80 1:00.98 2 1 7 Sultana, Gerry JR Rider 1:00.85 1:01.67 2 8 Tierney, Maggie SR Towson 1:01.10 1:01.98 2 9 Todman, Danielle JR Bucknell 1:01.20 1:02.18 3 10 Wood, Meredith FR Towson 1:02.00 1:02.37 3 11 Lanewala, Rehana SR Bucknell 59.75 1:03.37 1 12 Ford, Jocelyn FR Wagner 1:01.50 1:03.42 3 13 Ewanich, Mary SO Lock Haven 1:01.93 1:03.91 3 14 Hardy, Kora FR St. Francis 59.90 1:04.77 1 15 Ford, Jessica FR Wagner 1:01.50 1:06.30 3 16 McKnight, Talea FR Lock Haven 1:03.87 1:09.16 4 17 Surina, Vera JR Lock Haven 1:08.98 1:13.33 4

Women 500 Meter Dash =================================================================================== Name Year School Seed Finals H# Points =================================================================================== 1 Boley, Monique SR Bucknell 1:16.30 1:16.74 1 10 2 Resovich, Elena JR Duquesne 1:18.50 1:18.64 1 8 3 Moody, Erica FR Duquesne 1:19.00 1:19.29 1 6 4 Bricker, Lauren SO Bucknell 1:19.00 1:21.47 1 4 5 Knox, Savannah FR Rider 1:20.95 1:22.00 2 2 6 Darmstadt, Renee SO Wagner 1:20.20 1:22.26 1 1 7 Smith, Ashley SO Duquesne 1:22.50 1:23.72 2 8 Garner, Siobhan JR St. Francis 1:23.50 1:25.65 2 9 Pabst, Stephanie FR Towson 1:23.00 1:25.73 2 10 Potts, Shafeeha FR St. Francis 1:20.40 1:28.11 2 11 Rhian, Nikki FR Lock Haven 1:23.84 1:28.34 3 12 Weaver, Missy FR Lock Haven 1:26.50 1:31.76 3 -- Fink, Mariel SO Bucknell 1:18.75 DNF 1

Women 1 Mile Run ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Ruffolo, Amy FR Duquesne 5:07.50 5:15.70 10 2 Nastase, Leanna SO Bucknell 5:12.00 5:19.15 8 3 Pfeifer, Katie SR Bucknell 5:19.00 5:19.95 6 4 Campbell, Bridgett SR St. Francis 5:25.00 5:27.37 4 5 Nelson, Britta SO Towson 5:20.00 5:27.49 2 6 Kaba, Liz SR Wagner 5:20.00 5:29.88 1 7 Raffety, Kelly SR Bucknell 5:28.00 5:32.89 8 Reutzel, Maris SO Wagner 5:28.00 5:36.99 9 Henschel, Michele SR Towson 5:25.00 5:45.32 10 Thompson, Janelle FR Towson 5:30.00 5:45.97 11 Daggett, Jenna FR Duquesne 5:42.00 5:46.04 12 Lee, Jennifer SO Rider 5:50.00 5:50.61 13 Sabol, Stephanie SO Duquesne 6:00.00 6:04.47 14 Luderer, Emily JR Bucknell 5:28.00 6:04.65 15 Hallinan, Megan SO Towson 5:30.00 6:08.37 16 Rewt, Sarah FR Lock Haven 6:29.77 6:23.89 17 Arnold, Ashley FR Lock Haven 6:35.00 6:25.10

Women 800 Meter Run =================================================================================== Name Year School Seed Finals H# Points =================================================================================== 1 Marsh, Jen SR Bucknell 2:17.00 2:17.71 1 10 2 Graham, Elizabeth JR Duquesne 2:17.50 2:20.35 1 8 3 Buchanan, Alison SR Duquesne 2:19.50 2:21.66 1 6 4 Gilbert, Victoria FR Bucknell 2:24.50 2:22.14 1 4 5 Artise, Antonia FR St. Francis 2:22.00 2:23.50 1 2 6 Nagy, Laura SR Bucknell 2:19.00 2:24.39 1 1 7 Melvin, Megan JR Wagner 2:25.00 2:27.43 1 8 Snukis, Sam FR Wagner 2:25.00 2:27.58 1 9 Shambaugh, Braidy SO Bucknell 2:25.00 2:29.00 2 10 Davey, Kat SO Lock Haven 2:26.77 2:29.51 2 11 Mc Elroy, Sara JR Towson 2:29.66 1 12 Schaefer, Jackie SO Duquesne 2:30.00 2:32.13 2 13 Reardon, Danielle FR Rider 2:32.00 2:32.44 2 14 Lion, Emily SO St. Francis 2:28.00 2:32.71 2 15 Archer, Katelyn SO Wagner 2:48.00 2:53.60 2 -- White, Pam SR Rider 2:21.00 NT 1

Women 1000 Meter Run ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Sawko, Christa SO Bucknell 2:52.74 2:55.43 10 2 Jacobs, Erika SO St. Francis 2:57.00 2:57.43 8 3 Hanson-Hall, Offebia FR Bucknell 2:59.00 2:59.42 6 4 Gerlach, Tara JR Duquesne 2:59.20 3:02.06 4 5 Stevens, Jenny SO Bucknell 2:59.00 3:02.28 2 6 Miller, Christine FR Bucknell 3:08.00 3:10.27 1 7 Bernier, Jaline SR Wagner 3:10.00 3:17.48 8 Prybella, Lisa FR Bucknell 3:12.00 3:20.05 9 Carman, Melissa JR Bucknell 3:12.00 3:20.83 10 Yasko, Kaitlin FR Duquesne 3:25.00 3:28.10 11 Bowe-Maliszewski, Sandy SO Towson 3:20.00 3:39.24 12 Rewt, Sarah FR Lock Haven 3:28.66 3:49.23

Women 3000 Meter Run ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Howard, Samantha FR Duquesne 10:19.00 10:13.31 10 2 Halloran, Kayla JR Bucknell 10:25.00 10:26.34 8 3 Cranmer-Hart, Erin FR Bucknell 10:30.00 10:40.64 6 4 Robertson, Sarah FR Lock Haven 11:00.00 11:10.53 4 5 Salinas, April FR Lock Haven 11:30.11 11:10.58 2 6 Szymaszsek, Kate FR Duquesne 11:30.00 11:16.25 1 7 Pierotti, Becki SO Bucknell 11:25.00 11:17.26 8 Balentine, Kate SO Bucknell 11:15.00 11:45.74 9 Brickett, Jessica FR Duquesne 11:40.00 11:46.06 10 Wallender, Whitney FR Duquesne 11:40.00 12:00.44 11 Del Balzo, Kristin SO Towson 11:30.00 12:14.57

Women 5000 Meter Run ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Beach, Laura SR St. Francis 18:10.00 18:33.84 10 2 Lerch, Meg JR Towson 18:30.00 18:41.20 8 3 Bofinger, Holly FR Lock Haven 18:50.11 18:50.64 6 4 Totten, Christy FR Bucknell 19:00.00 18:55.59 4 5 Kovack, Shannon FR St. Francis 18:45.00 18:59.40 2 6 Strub, Stephanie JR St. Francis 19:19.00 19:01.26 1 7 Harms, Mollie SO Bucknell 19:00.00 19:01.71 8 Carpenter, Laura SO Rider 20:00.00 19:26.28 9 Tucker, Amy SR Duquesne 18:45.00 19:43.60 10 Boehm, Lauren JR Duquesne 19:45.00 20:02.96

Women 60 Meter Hurdles ============================================================================ Name Year School Seed Prelims H# ============================================================================ Preliminaries 1 Rangi, Brooke SR Lock Haven 9.27 9.29q 3 2 Rathbauer, Stephanie SO Towson 8.90 9.30q 1 3 Sura, Amy SR Rider 9.30 9.31q 2 4 Trentacoste, Catherine SO Bucknell 9.16 9.44q 2 5 Alford, Tiffany JR Wagner 9.37 9.45q 2 6 Wilson, Noemie SO Wagner 9.37 9.48q 3 7 Curry, Ashley FR Bucknell 9.60 9.56q 2 8 Potts, Shafeeha FR St. Francis 9.45 9.59q 2 9 Diana, Justine SR Rider 9.35 9.63 1 10 Allen, Kat SO Bucknell 9.36 9.65 1 11 Todman, Danielle JR Bucknell 9.16 9.66 3 12 Chin, Katie SO Rider 9.45 9.71 3 13 O'Connor, Katie SO Rider 9.50 9.72 1 14 Marcasciano, Jessica FR Rider 9.60 9.90 1 15 Ford, Jocelyn FR Wagner 9.95 9.91 1 16 Reinmiller, Amanda FR Lock Haven 9.98 9.98 1 17 Ayala, Nicole FR Bucknell 9.90 10.12 3 18 Forer, Chessa SO Bucknell 9.99 10.13 2 19 McColough, Jessica FR Bucknell 10.30 10.48 3 20 Pierce, Angela FR Lock Haven 9.91 10.70 2 21 Ford, Jessica FR Wagner 10.10 10.90 3

Women 60 Meter Hurdles ================================================================================ Name Year School Prelims Finals Points ================================================================================ Finals 1 Rangi, Brooke SR Lock Haven 9.29 9.17 10 2 Rathbauer, Stephanie SO Towson 9.30 9.21 8 3 Sura, Amy SR Rider 9.31 9.25 6 4 Wilson, Noemie SO Wagner 9.48 9.36 4 5 Trentacoste, Catherine SO Bucknell 9.44 9.44 2 6 Curry, Ashley FR Bucknell 9.56 9.53 1 7 Potts, Shafeeha FR St. Francis 9.59 9.87 -- Alford, Tiffany JR Wagner 9.45 DQ

Women 4x400 Meter Relay =================================================================================== School Seed Finals H# Points =================================================================================== 1 Bucknell University 'A' 3:56.00 3:57.79 1 10 1) Calvo, Amy SR 2) Boley, Monique SR 3) Allen, Kat SO 4) Bricker, Lauren SO 2 Duquesne University 'A' 3:59.00 4:04.57 1 8 3 Towson University 'A' 4:08.00 4:08.87 1 6 1) James, Timisha FR 2) Tierney, Maggie SR 3) Passalacqua, Laura FR 4) Walsh, Orla FR 4 Rider University 'A' 4:09.00 4:11.07 1 4 1) Sultana, Gerry JR 2) Chin, Katie SO 3) Knox, Savannah FR 4) White, Pam SR 5 Bucknell University 'B' 4:06.00 x4:11.65 2 6 Lock Haven University of PA 'A' 4:11.00 4:12.00 1 2 1) Ewanich, Mary SO 2) Kulp, Nichole FR 3) Hartman, Ashley FR 4) Borden, Maggie SO 7 Bucknell University 'C' 4:31.00 x4:14.27 2 8 Bucknell University 'D' x4:21.54 2 9 Saint Francis University of PA 'A' 4:12.00 4:26.96 2 1 1) Potts, Shafeeha FR 2) Hardy, Kora FR 3) Garner, Siobhan JR 4) Jacobs, Erika SO 10 Lock Haven University of PA 'B' 4:29.99 x4:28.95 2 11 Duquesne University 'B' 4:08.00 x4:58.08 2

Women 4x800 Meter Relay ================================================================================ School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Duquesne University 'A' 9:35.00 9:43.96 10 1) Gerlach, Tara JR 2) Ruffolo, Amy FR 3) Buchanan, Alison SR 4) Graham, Elizabeth JR 2 Saint Francis University of PA 'A' 10:00.00 9:59.76 8 1) Lion, Emily SO 2) Campbell, Bridgett SR 3) Artise, Antonia FR 4) Schnarr, Whitney SO 3 Towson University 'A' 9:45.00 10:40.51 6 1) Mc Elroy, Sara JR 2) Henschel, Michele SR 3) Blanchard, Julie SO 4) Passalacqua, Renee SO 4 Lock Haven University of PA 'A' 10:18.18 11:06.11 4 1) Davey, Kat SO 2) Weaver, Missy FR 3) Rangi, Brooke SR 4) Reinmiller, Amanda FR

Women High Jump ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Passalacqua, Laura FR Towson 1.65m 1.63m 10 2 Matthews, Jessica FR Towson 1.55m 1.58m 8 3 Manero, Denise FR Bucknell 1.60m J1.58m 6 4 Rangi, Brooke SR Lock Haven 1.60m 1.53m 4 5 Durica, Kerri JR Duquesne 1.60m J1.53m 1.5 5 Alford, Tiffany JR Wagner 1.63m J1.53m 1.5 7 McCleary, Sara FR Lock Haven 1.58m J1.53m 8 Williams, Jennifer JR Rider 1.53m 1.48m 9 O'Connor, Katie SO Rider 1.53m J1.48m 9 Miller, Ashley JR Rider 1.53m J1.48m 11 Boss, Maureen SO Bucknell 1.55m J1.48m 12 Reinmiller, Amanda FR Lock Haven 1.58m J1.48m 13 Marcasciano, Jessica FR Rider 1.53m 1.43m 14 Todman, Danielle JR Bucknell 1.55m J1.43m 15 Holmes, Danielle SO Rider 1.48m J1.43m 15 Pierce, Angela FR Lock Haven 1.50m J1.43m 15 Dolansky, Linda SO St. Francis 1.50m J1.43m

Women Pole Vault ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Buczko, Melanie SO Bucknell 3.91m 3.95m 10 2 Taetle, Jodi SR Towson 3.50m 3.30m 8 3 Fetterman, Sarah SR Duquesne 3.30m J3.30m 5 3 Kramer, Angela FR Lock Haven 3.35m J3.30m 5 5 Curry, Ashley FR Bucknell 3.21m J3.30m 2 6 Walters, Jaclyn SO Duquesne 3.05m 3.00m 1 7 Schiebel, Steph FR Lock Haven 2.90m J3.00m 7 Vogt, Brittany FR Bucknell 3.06m J3.00m 9 Ruckert, Maura FR Lock Haven 2.75m 2.85m 10 Farthing, Bevin FR Duquesne 3.05m J2.85m 11 Crum, Brittany SO St. Francis 3.00m J2.85m 12 McCartney, Alison FR Duquesne 3.05m J2.85m 13 Rhian, Nikki FR Lock Haven 3.05m 2.70m 13 Angelo, Allyson SO Rider 2.44m 2.70m 15 Burke, Jessica SO Duquesne 2.90m J2.70m 16 Bonetsky, Katrina FR Rider 2.44m J2.70m 17 Campbell, Bridgett SR St. Francis 3.00m 2.55m -- Hall, Angie SO Bucknell 3.61m NH

Women Long Jump ========================================================================= Name Year School Seed Prelims ========================================================================= Preliminaries 1 Fayanjuola, Tolu SR Bucknell 5.30m 5.52mq 2 Rathbauer, Stephanie SO Towson 5.50m 5.47mq 3 Reinhardt, Nina SO Bucknell 5.33m 5.43mq 4 Miller, Ashley JR Rider 5.18m 5.42mq 5 Kulp, Nicole FR Lock Haven 5.16m 5.35mq 6 Palazzi, Bri FR Lock Haven 5.20m 5.26mq 6 Medine, Mechea JR Rider 5.18m 5.26mq 8 Ayala, Nicole FR Bucknell 5.05m 5.10mq 9 duRivage-Jacobs, Rebecca JR Towson 5.20m 5.02m 10 Rangi, Brooke SR Lock Haven 5.10m 5.01m 11 McCain, Kati SR Wagner 5.00m 4.94m 12 Potts, Shafeeha FR St. Francis 5.25m 4.92m 13 Reinmiller, Amanda FR Lock Haven 4.91m 4.70m 14 Pierce, Angela FR Lock Haven 4.60m 4.27m

Women Long Jump ================================================================================ Name Year School Prelims Finals Points ================================================================================ Finals 1 Fayanjuola, Tolu SR Bucknell 5.52m 5.52m 10 2 Rathbauer, Stephanie SO Towson 5.47m 5.47m 8 3 Reinhardt, Nina SO Bucknell 5.43m 5.43m 6 4 Miller, Ashley JR Rider 5.42m 5.42m 4 5 Kulp, Nicole FR Lock Haven 5.35m 5.35m 2 6 Palazzi, Bri FR Lock Haven 5.26m 5.26m 1 7 Medine, Mechea JR Rider 5.26m J5.26m 8 Ayala, Nicole FR Bucknell 5.10m 5.10m

Women Triple Jump ========================================================================= Name Year School Seed Prelims ========================================================================= Preliminaries 1 Kulp, Nicole FR Lock Haven 10.90m 11.15mq 2 Durica, Kerri JR Duquesne 11.30m 11.14mq 3 Ayala, Nicole FR Bucknell 10.90m 11.13mq 3 Rathbauer, Stephanie SO Towson 11.20m 11.13mq 5 Risch, Kristin SR Wagner 10.89m 10.83mq 6 Bricker, Lauren SO Bucknell 11.11m 10.79mq 7 Holmes, Danielle SO Rider 10.67m 10.70mq 8 Miller, Ashley JR Rider 10.36m 10.60mq 9 Williams, Jennifer JR Rider 10.06m 10.42m 10 duRivage-Jacobs, Rebecca JR Towson 10.60m 10.34m 11 Biller, Lindsey SO Bucknell 10.50m 10.26m 12 Medine, Mechea JR Rider 10.36m 10.20m 13 Marcasciano, Jessica FR Rider 10.36m 9.99m 14 Reinmiller, Amanda FR Lock Haven 10.55m 9.79m 15 Smallwood, Brittini FR St. Francis 10.00m 9.68m -- Palazzi, Bri FR Lock Haven 11.00m DNF -- Doty, Ann SO Bucknell 11.45m DNF

Women Triple Jump ================================================================================ Name Year School Prelims Finals Points ================================================================================ Finals 1 Kulp, Nicole FR Lock Haven 11.15m 11.15m 10 2 Durica, Kerri JR Duquesne 11.14m 11.14m 8 3 Ayala, Nicole FR Bucknell 11.13m 11.13m 6 4 Rathbauer, Stephanie SO Towson 11.13m J11.13m 4 5 Risch, Kristin SR Wagner 10.83m 10.83m 2 6 Bricker, Lauren SO Bucknell 10.79m 10.79m 1 7 Holmes, Danielle SO Rider 10.70m 10.70m 8 Miller, Ashley JR Rider 10.60m 10.60m

Women Shot Put ========================================================================= Name Year School Seed Prelims ========================================================================= Preliminaries 1 Gmiter, Diane SO St. Francis 14.20m 14.19mq 2 Fenlator, Jazmine SR Rider 13.41m 13.79mq 3 Grap, Marge SO Bucknell 13.40m 13.30mq 4 Sommers, Meghan FR St. Francis 12.55m 12.84mq 5 Stewart, Melissa JR Duquesne 13.40m 12.63mq 6 Mockbee, Amanda FR Bucknell 12.32m 12.49mq 7 Morse, Lisa FR St. Francis 13.45m 12.48mq 8 Simon, Ashley FR Wagner 12.05m 12.22mq 9 Wood, Alexis SR Rider 12.80m 12.10m 10 Andrews, Jen FR Lock Haven 12.80m 12.06m 11 Shipman, Maggie JR Rider 11.28m 11.74m 12 Daniels, Krystle JR Rider 11.89m 11.72m 13 McFarlane, Angie SR Bucknell 12.00m 11.50m 14 Brian, Jenna FR St. Francis 11.50m 11.46m 15 Herron, Kayla FR St. Francis 12.45m 11.45m 16 Levy, Shelly FR Lock Haven 12.50m 11.43m 17 Travous, Holly FR Wagner 11.65m 11.14m 18 Todman, Danielle JR Bucknell 11.70m 10.70m 19 Deane, Lauren Rider 11.00m 10.39m 20 Rowe, Renee FR Towson 10.40m 9.86m 21 McGettigan, Maria FR Lock Haven 10.80m 9.64m 22 Lynch, Courtney FR Bucknell 11.00m 9.57m 23 Eder, Stephanie JR Wagner 10.00m 9.19m 24 Larson, Kelly JR Towson 10.00m 8.90m 25 Smith, Crystal FR Wagner 9.45m 8.63m 26 Mandetta, Lisa FR Lock Haven 10.00m 8.56m

Women Shot Put ================================================================================ Name Year School Prelims Finals Points ================================================================================ Finals 1 Gmiter, Diane SO St. Francis 14.19m 14.19m 10 2 Fenlator, Jazmine SR Rider 13.79m 13.79m 8 3 Grap, Marge SO Bucknell 13.30m 13.30m 6 4 Morse, Lisa FR St. Francis 12.48m 12.98m 4 5 Sommers, Meghan FR St. Francis 12.84m 12.84m 2 6 Stewart, Melissa JR Duquesne 12.63m 12.63m 1 7 Mockbee, Amanda FR Bucknell 12.49m 12.49m 8 Simon, Ashley FR Wagner 12.22m 12.22m

Women Weight Throw ========================================================================= Name Year School Seed Prelims ========================================================================= Preliminaries 1 Grap, Marge SO Bucknell 16.70m 17.11mq 2 McFarlane, Angie SR Bucknell 15.50m 15.88mq 3 Klingensmith, Amanda SO St. Francis 14.80m 15.27mq 4 Pendleton, Liz SR Bucknell 14.40m 15.05mq 5 Fenlator, Jazmine SR Rider 12.19m 15.04mq 6 Daniels, Krystle JR Rider 14.33m 14.81mq 7 Sommers, Meghan FR St. Francis 14.50m 14.56mq 8 Herron, Kayla FR St. Francis 15.00m 14.12mq 9 Reed, Richelle FR Lock Haven 14.30m 13.86m 10 Wood, Alexis SR Rider 13.11m 13.81m 11 Morse, Lisa FR St. Francis 13.75m 13.74m 12 Soult, Gwen SR Bucknell 13.40m 13.63m 13 Shipman, Maggie JR Rider 11.58m 13.58m 14 Stewart, Melissa JR Duquesne 13.25m 13.45m 15 McGettigan, Maria FR Lock Haven 13.59m 13.19m 16 Levy, Shelly FR Lock Haven 13.00m 13.13m 17 Mockbee, Amanda FR Bucknell 12.32m 12.90m 18 Brian, Jenna FR St. Francis 13.00m 12.71m 19 Marsh, Natalie FR Lock Haven 13.59m 12.48m 20 Simon, Ashley FR Wagner 12.65m 12.43m 21 McClanahan, Alana JR Duquesne 13.00m 12.08m 22 McHenry, Heather FR St. Francis 12.55m 11.67m 23 Smith, Crystal FR Wagner 11.15m 11.23m 24 Eder, Stephanie JR Wagner 12.00m 10.93m 25 Andrews, Jen FR Lock Haven 11.00m 10.90m 26 Lynch, Courtney FR Bucknell 11.00m 10.77m 27 Deane, Lauren Rider 11.00m 10.58m 28 Moore, Gwen FR Wagner 10.30m 10.29m 29 Larson, Kelly JR Towson 10.00m 9.14m 30 Rowe, Renee FR Towson 10.40m 8.63m 31 Mandetta, Lisa FR Lock Haven 10.00m 8.40m

Women Weight Throw ================================================================================ Name Year School Prelims Finals Points ================================================================================ Finals 1 Grap, Marge SO Bucknell 17.11m 17.11m 10 2 McFarlane, Angie SR Bucknell 15.88m 15.88m 8 3 Klingensmith, Amanda SO St. Francis 15.27m 15.27m 6 4 Pendleton, Liz SR Bucknell 15.05m 15.05m 4 5 Fenlator, Jazmine SR Rider 15.04m 15.04m 2 6 Daniels, Krystle JR Rider 14.81m 14.81m 1 7 Sommers, Meghan FR St. Francis 14.56m 14.56m 8 Herron, Kayla FR St. Francis 14.12m 14.12m

Men 60 Meter Dash ============================================================================ Name Year School Seed Prelims H# ============================================================================ Preliminaries 1 Harris, Jamaal JR Rider 6.95 6.97q 1 2 Payne, David SO Rider 6.95 7.03q 2 3 Nixon, Randy FR Rider 6.99 7.06q 1 4 Moss, Tavon SO St. Francis 6.95 7.13q 2 5 Johnson, Matt FR Bucknell 7.24 7.28q 2 6 Mills, Todd SO Duquesne 7.30 7.31q 1 7 Giordano, Greg JR Wagner 7.20 7.35q 1 8 Hvizdzak, Sean FR Lock Haven 7.27 7.43q 1 9 Catalano, Dan SO Bucknell 7.55 7.52 1 10 Lee, Luchin SR Duquesne 7.35 7.55 2 11 Contino, Mike FR Bucknell 7.55 7.57 2 12 Palumbo, Tyler SO Bucknell 7.55 7.68 2 12 Jorgenson, Eric FR Bucknell 7.55 7.68 1

Men 60 Meter Dash ================================================================================ Name Year School Prelims Finals Points ================================================================================ Finals 1 Payne, David SO Rider 7.03 6.93 10 2 Harris, Jamaal JR Rider 6.97 6.98 8 3 Nixon, Randy FR Rider 7.06 6.99 6 4 Moss, Tavon SO St. Francis 7.13 7.13 4 5 Johnson, Matt FR Bucknell 7.28 7.22 2 6 Giordano, Greg JR Wagner 7.35 7.33 1 7 Mills, Todd SO Duquesne 7.31 7.38 8 Hvizdzak, Sean FR Lock Haven 7.43 7.43

Men 200 Meter Dash =================================================================================== Name Year School Seed Finals H# Points =================================================================================== 1 Hill, Jay JR Rider 23.15 23.05 1 10 2 Nixon, Randy FR Rider 23.50 23.09 2 8 3 Hite, Tim JR Lock Haven 22.97 23.37 1 6 4 Giordano, Greg JR Wagner 23.10 23.56 1 4 5 Johnson, Matt FR Bucknell 23.55 23.65 2 2 6 Foulke, Brian SR Rider 23.90 23.81 3 1 7 Panigall, Arron SR Duquesne 23.50 23.92 2 8 Hvizdzak, Sean FR Lock Haven 23.86 24.16 3 9 Andrews, Sam SO Bucknell 24.40 24.83 3 10 Taylor, Josh JR Lock Haven 24.21 24.97 3

Men 400 Meter Dash =================================================================================== Name Year School Seed Finals H# Points =================================================================================== 1 Payne, David SO Rider 52.60 49.97 3 10 2 Owodunni, Ayo JR Rider 49.00 50.09 1 8 3 Maloney, Andrew SR St. Francis 49.80 50.47 1 6 4 Smith, Liam SR St. Francis 48.80 51.02 1 4 5 Bonelli, Matt SO Bucknell 50.37 51.09 1 2 6 Hite, Tim JR Lock Haven 50.17 51.29 1 1 7 Morris, Gary FR Rider 51.60 52.00 2 8 Gunter, Justin FR Duquesne 53.50 52.11 4 9 Corbetta, Matt JR Bucknell 50.38 52.40 2 10 Veldhuis, Kieth FR Lock Haven 50.39 52.74 2 11 Foulke, Brian SR Rider 53.80 52.98 4 12 Heinlein, John JR Duquesne 52.50 53.10 3 13 Guja, Eric SO Bucknell 52.50 53.61 3 14 Taylor, Josh JR Lock Haven 52.67 54.55 3 14 Hvizdzak, Sean FR Lock Haven 54.11 54.55 5 16 Nercessian, Jesse FR Bucknell 53.25 55.42 3 17 Whitfield, Ryan JR Bucknell 53.90 55.75 4 18 McCartney, Brian FR Wagner 59.00 1:01.71 5

Men 500 Meter Dash =================================================================================== Name Year School Seed Finals H# Points =================================================================================== 1 Lado, Dave SO Rider 1:05.90 1:05.62 1 10 2 O'Brien, Thomas SO St. Francis 1:06.60 1:06.28 1 8 3 Mesina, Robin SR Rider 1:06.50 1:06.44 1 6 4 Butcher, Ian FR St. Francis 1:06.60 1:06.95 1 4 5 Mooney, Brian FR Bucknell 1:06.59 1:07.48 1 2 6 Lee, Luchin SR Duquesne 1:07.50 1:08.02 2 1 7 O'Keefe, Pat JR Rider 1:07.00 1:08.03 1 8 Roman, Chris FR Bucknell 1:09.70 1:09.08 2 9 Haferd, Bob SO Bucknell 1:07.95 1:09.24 2 10 Hallowell, Joe SR Rider 1:10.00 1:09.65 2 11 Skrivanek, Tom SR Lock Haven 1:11.57 1:10.54 3 12 Iturrino, Jesus SR Lock Haven 1:13.77 1:10.87 3 13 Petillo, Chris SO Bucknell 1:08.00 1:11.37 2 14 Reddinger, Matt SO Duquesne 1:11.00 1:13.49 3

Men 1 Mile Run ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Sheehan, Ryan SR St. Francis 4:08.00 4:14.61 10 2 Blood, Ryan FR Lock Haven 4:14.00 4:15.78 8 3 Balouris, John FR St. Francis 4:17.00 4:16.96 6 4 Slosky, Tom FR Duquesne 4:16.50 4:17.18 4 5 Brown, KC JR Bucknell 4:20.00 4:18.15 2 6 Tilger, Mike FR St. Francis 4:17.00 4:26.71 1 7 Schaefer, Steve SR Bucknell 4:20.00 4:26.73 8 Halwani, Mohammed FR Wagner 4:28.00 4:30.19 9 Buckenmeyer, Billy FR Lock Haven 4:30.00 4:31.66 10 Westen, TJ FR Rider 4:30.00 4:31.74 11 Campbell, Wallace FR Bucknell 4:18.00 4:34.13

Men 800 Meter Run =================================================================================== Name Year School Seed Finals H# Points =================================================================================== 1 Suravicz, AJ SR St. Francis 1:53.00 1:51.75 1 10 2 Malinko, Gary JR Duquesne 1:53.50 1:54.10 1 8 3 Catinella, Matt SR Rider 1:55.00 1:58.10 1 6 4 Evans, Koran JR Bucknell 1:55.55 1:58.28 1 4 5 Ramos, Gio SR Rider 1:56.50 1:59.02 1 2 6 Trotta, John JR Bucknell 2:01.00 1:59.39 1 1 7 Syty, Adam SO Bucknell 1:56.00 2:00.89 1 8 Casas, Andrew SO Wagner 2:00.00 2:03.42 1 9 Simoncelli, Zach FR Bucknell 2:05.00 2:04.75 2 10 Wilcox, Drew JR Lock Haven 2:05.11 2:04.93 2 11 Celovsky, Jason SR Wagner 2:08.00 2:12.39 2 12 Pablo, J.P. JR Wagner 2:12.00 2:18.30 2 13 McCartney, Danny SO Wagner 2:15.00 2:23.40 2

Men 1000 Meter Run ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Maloney, Andrew SR St. Francis 2:28.00 2:29.40 10 2 Pierret, Derrin SO Bucknell 2:29.00 2:32.67 8 3 Stead, Jeff FR Rider 2:33.00 2:32.84 6 4 Fearon, Andre FR Rider 2:30.00 2:32.95 4 5 Dorman, Zack JR Duquesne 2:31.30 2:33.35 2 6 Spidell, Cory FR Lock Haven 2:34.22 2:33.72 1 7 Redmond, James FR Bucknell 2:31.00 2:34.25 8 Donohue, Ryan FR Rider 2:35.00 2:36.12 9 Asumda, Faizal JR Bucknell 2:30.00 2:36.66 10 Isgan, Patrick FR St. Francis 2:35.00 2:40.91 11 Campbell, Wallace FR Bucknell 2:31.00 2:41.28 12 Home, Mike FR Lock Haven 2:48.77 2:51.32

Men 3000 Meter Run ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Quinn, Patrick JR St. Francis 8:35.00 8:31.62 10 2 Bender, Ryan SR Duquesne 8:35.00 8:38.70 8 3 McGuire, Pat SR Duquesne 8:35.00 8:43.09 6 4 Blood, Ryan FR Lock Haven 8:30.00 8:44.88 4 5 Caroleo, Mark SO Bucknell 8:45.00 8:45.84 2 6 Hartzell, Chad SR St. Francis 8:35.00 8:45.96 1 7 Moore, Shawn FR Lock Haven 8:47.88 8:48.29 8 Ridington, Kyle JR St. Francis 8:35.00 8:51.10 9 Forys, Matt SO Bucknell 8:38.00 8:53.19 10 Lounsbury, Dan SR Bucknell 8:33.00 8:53.94 11 Robson, Chris FR Lock Haven 8:49.72 8:59.94 12 Buckenmeyer, Billy FR Lock Haven 8:59.77 9:07.21 13 Sultzer, Kyle SO Wagner 9:00.00 9:07.57 14 Matuszak, Paul FR Rider 8:52.00 9:10.01 15 Hubert, PJ SO Bucknell 9:20.00 9:18.85 16 Schaefer, Steve SR Bucknell 8:45.00 9:26.50 17 McGuire, Luke FR Bucknell 9:20.00 9:30.95

Men 5000 Meter Run ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Sheehan, Ryan SR St. Francis 15:10.00 14:46.26 10 2 Cowan, Chris FR Lock Haven 14:25.00 14:48.57 8 3 Horvat, Chris SO Duquesne 15:05.00 14:50.03 6 4 Fortkiewicz, Kevin JR Bucknell 15:05.00 14:56.42 4 5 Benson, Aaron FR Lock Haven 15:10.99 15:14.28 2 6 Borrelli, Kevin JR Duquesne 15:20.00 15:30.27 1 7 Burns, Bret SR St. Francis 15:20.00 15:37.75 8 Nocera, Chris SO Bucknell 15:20.00 15:38.39 9 Delaney, Ryan JR Bucknell 15:20.00 15:43.93 10 Brousse, Nick FR St. Francis 15:20.00 15:45.33 11 Smith, John FR Rider 15:35.00 16:03.98 12 Chromczak, Evan FR Rider 16:00.00 16:09.10 13 Deitz, Zack FR Lock Haven 15:39.77 16:09.37 14 Lash, Alec SR Bucknell 15:45.00 16:16.94 15 Harbison, Eric SO Bucknell 15:50.00 16:30.36 -- Gibney, Michael FR Bucknell 15:25.00 DNF

Men 60 Meter Hurdles ============================================================================ Name Year School Seed Prelims H# ============================================================================ Preliminaries 1 Nixon, Randy FR Rider 8.05 8.50q 1 2 Bloemer, Greg FR Rider 8.15 8.57q 2 3 Veldhuis, Keith JR Lock Haven 8.59 8.68q 1 4 Lee, Luchin SR Duquesne 8.50 8.75q 1 5 Mellas, Mike SR Bucknell 8.75 8.76q 2 6 Kinard, Joe FR Wagner 8.80 8.80q 1 7 Andrews, Sam SO Bucknell 9.35 9.08q 2 8 McLaughlin, Kyle SO Bucknell 9.35 9.62q 2 -- Brito, Mike SR Lock Haven 8.77 DNF 1 -- Morris, Gary FR Rider 8.25 DQ 2 -- Clancy, Shawn SO Lock Haven 8.75 DQ 2

Men 60 Meter Hurdles ================================================================================ Name Year School Prelims Finals Points ================================================================================ Finals 1 Nixon, Randy FR Rider 8.50 8.34 10 2 Bloemer, Greg FR Rider 8.57 8.45 8 3 Veldhuis, Keith JR Lock Haven 8.68 8.56 6 4 Lee, Luchin SR Duquesne 8.75 8.68 4 5 Mellas, Mike SR Bucknell 8.76 8.94 2 6 Andrews, Sam SO Bucknell 9.08 9.00 1 7 Kinard, Joe FR Wagner 8.80 9.17 8 McLaughlin, Kyle SO Bucknell 9.62 9.72

Men 4x400 Meter Relay =================================================================================== School Seed Finals H# Points =================================================================================== 1 Saint Francis University of PA 'A' 3:19.00 3:25.09 1 10 1) Smith, Liam SR 2) Butcher, Ian FR 3) O'Brien, Thomas SO 4) Williams, Paul JR 2 Rider University 'A' 3:25.00 3:25.14 1 8 1) Bloemer, Greg FR 2) Ramos, Gio SR 3) Mesina, Robin SR 4) Owodunni, Ayo JR 3 Duquesne University 'A' 3:25.00 3:27.61 1 6 4 Lock Haven University of PA 'A' 3:25.00 3:27.89 1 4 1) Hite, Tim JR 2) Brito, Mike SR 3) Veldhuis, Keith JR 4) Clancy, Shawn SO 5 Bucknell University 'A' 3:26.00 3:28.47 1 2 1) Syty, Adam SO 2) Haferd, Bob SO 3) Pierret, Derin SO 4) Petillo, Chris SO 6 Rider University 'B' 3:35.00 x3:30.11 2 7 Duquesne University 'B' 3:32.00 x3:33.32 2 8 Bucknell University 'B' 3:32.00 x3:37.48 2 9 Lock Haven University of PA 'B' 3:33.27 x3:38.50 2 -- Bucknell University 'C' 3:42.00 DNF 2

Men 4x800 Meter Relay ================================================================================ School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Rider University 'A' 8:04.00 7:54.66 10 1) Stead, Jeff FR 2) Catinella, Matt SR 3) Lado, Dave SO 4) Fearon, Andre FR 2 Duquesne University 'A' 7:55.00 7:57.02 8 1) Malinko, Gary JR 2) Winans, Joe SR 3) Slosky, Tom FR 4) Dorman, Zack JR 3 Saint Francis University of PA 'A' 7:47.00 8:01.14 6 1) Suravicz, AJ SR 2) Balouris, John FR 3) Isgan, Patrick FR 4) Tilger, Michael FR 4 Bucknell University 'A' 7:50.00 J8:01.14 4 1) Syty, Adam SO 2) Petillo, Chris SO 3) Pierret, Derin SO 4) Redmond, James FR 5 Lock Haven University of PA 'A' 8:15.77 8:14.34 2 1) Spidell, Cory FR 2) Stebbins, Ron FR 3) Wilcox, Drew JR 4) Horne, Mike FR

Men High Jump ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Moss, Tavon SO St. Francis 2.06m 2.01m 10 2 Dempsey, Jim SO Lock Haven 2.01m 1.96m 8 3 Murawski, Mike SO Duquesne 1.98m 1.91m 5 3 Pagliuca, Bryan SO Wagner 2.06m 1.91m 5 5 Clancy, Shawn SO Lock Haven 1.87m 1.81m 2 6 Garvin, Tim SO Rider 1.78m 1.76m 0.5 6 Veldhuis, Kieth FR Lock Haven 1.83m 1.76m 0.5 -- Catalano, Dan SO Bucknell 1.83m NH

Men Pole Vault ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Wotus, Ryan JR Duquesne 4.45m 4.35m 10 2 Gradoville, Rob SO Bucknell 4.30m 4.20m 8 3 Kucinski, Adam JR Rider 3.66m J4.20m 6 4 Ridolfino, Kiel SO Rider 3.66m 4.05m 4 5 Murawski, Mike SO Duquesne 4.15m J4.05m 2 6 Krumholtz, Sean SO St. Francis 3.50m 3.75m 1 7 Mellas, Mike SR Bucknell 4.00m 3.60m 8 McLaughlin, Kyle SO Bucknell 3.35m 3.45m -- Mante, Dave FR Bucknell 4.40m NH

Men Long Jump ========================================================================= Name Year School Seed Prelims ========================================================================= Preliminaries 1 Moss, Tavon SO St. Francis 7.00m 7.09mq 2 Kucinski, Adam JR Rider 6.40m 6.78mq 3 Hill, Jay JR Rider 6.40m 6.69mq 3 Mellas, Mike SR Bucknell 6.77m 6.69mq 5 Veldhuis, Kieth FR Lock Haven 6.12m 6.65mq 6 Johnson, Matt FR Bucknell 6.55m 6.59mq 7 Clancy, Shawn SO Lock Haven 6.48m 6.57mq 8 Palumbo, Tyler SO Bucknell 6.40m 6.35mq 9 Switalski, Frank FR Duquesne 6.40m 6.34m 10 Weaver, Eric FR Bucknell 6.10m 6.26m 11 Bennett, Thomas JR Bucknell 6.30m 6.25m 12 Pagliuca, Bryan SO Wagner 6.40m 6.17m 13 Contino, Mike FR Bucknell 6.20m 6.14m 14 Shaver, Ryan FR Duquesne 6.20m 6.06m 15 Flexer, Neal SO Lock Haven 5.99m 5.81m 16 McLaughlin, Kyle SO Bucknell 6.29m 5.69m

Men Long Jump ================================================================================ Name Year School Prelims Finals Points ================================================================================ Finals 1 Moss, Tavon SO St. Francis 7.09m 7.09m 10 2 Kucinski, Adam JR Rider 6.78m 6.78m 8 3 Mellas, Mike SR Bucknell 6.69m 6.69m 6 4 Hill, Jay JR Rider 6.69m J6.69m 4 5 Veldhuis, Kieth FR Lock Haven 6.65m 6.65m 2 6 Johnson, Matt FR Bucknell 6.59m 6.59m 1 7 Clancy, Shawn SO Lock Haven 6.57m 6.57m 8 Palumbo, Tyler SO Bucknell 6.35m 6.35m

Men Triple Jump ========================================================================= Name Year School Seed Prelims ========================================================================= Preliminaries 1 Switalski, Frank FR Duquesne 13.40m 13.58mq 2 Shaver, Ryan FR Duquesne 13.20m 13.48mq 3 Palumbo, Tyler SO Bucknell 13.50m 13.37mq 4 Pagliuca, Bryan SO Wagner 13.10m 12.96mq 5 Mellas, Mike SR Bucknell 13.49m 12.72mq 6 Bennett, Thomas JR Bucknell 13.20m 12.66mq 7 Paderon, Jason SO Wagner 12.20m 12.00mq 8 Garvin, Tim SO Rider 11.89m 11.76mq 9 Flexer, Neal SO Lock Haven 12.30m 11.58m

Men Triple Jump ================================================================================ Name Year School Prelims Finals Points ================================================================================ Finals 1 Switalski, Frank FR Duquesne 13.58m 13.58m 10 2 Shaver, Ryan FR Duquesne 13.48m 13.48m 8 3 Palumbo, Tyler SO Bucknell 13.37m 13.37m 6 4 Pagliuca, Bryan SO Wagner 12.96m 12.96m 4 5 Mellas, Mike SR Bucknell 12.72m 12.72m 2 6 Bennett, Thomas JR Bucknell 12.66m 12.66m 1 7 Paderon, Jason SO Wagner 12.00m 12.00m 8 Garvin, Tim SO Rider 11.76m 11.76m

Men Shot Put ========================================================================= Name Year School Seed Prelims ========================================================================= Preliminaries 1 Healy, Bob JR Duquesne 14.50m 14.74mq 2 Daubert, Fieldon FR Lock Haven 15.25m 14.14mq 3 Meyer, Jake FR Bucknell 13.60m 14.01mq 4 Beck, Doug SO Rider 14.63m 13.97mq 5 Hess, Jordan FR St. Francis 14.20m 13.91mq 6 DeGrigorio, Nick SO Bucknell 14.80m 13.80mq 7 Enck, Danny SO Rider 13.72m 13.66mq 8 Mohan, Chuck SR Duquesne 15.00m 13.60mq 9 Betti, Matt JR Wagner 14.85m 13.29m 10 McDowell, Dom FR Lock Haven 13.45m 12.39m 11 Kaminski, Ed FR Lock Haven 13.30m 11.90m

Men Shot Put ================================================================================ Name Year School Prelims Finals Points ================================================================================ Finals 1 Healy, Bob JR Duquesne 14.74m 14.74m 10 2 Daubert, Fieldon FR Lock Haven 14.14m 14.14m 8 3 Meyer, Jake FR Bucknell 14.01m 14.01m 6 4 Beck, Doug SO Rider 13.97m 13.97m 4 5 Hess, Jordan FR St. Francis 13.91m 13.91m 2 6 DeGrigorio, Nick SO Bucknell 13.80m 13.80m 1 7 Enck, Danny SO Rider 13.66m 13.66m 8 Mohan, Chuck SR Duquesne 13.60m 13.60m

Men Weight Throw ========================================================================= Name Year School Seed Prelims ========================================================================= Preliminaries 1 Mohan, Chuck SR Duquesne 16.50m 16.76mq 2 Daubert, Fieldon FR Lock Haven 14.30m 14.67mq 3 Beck, Doug SO Rider 15.24m 14.38mq 4 Kaminski, Ed FR Lock Haven 14.70m 14.32mq 5 Hess, Jordan FR St. Francis 13.50m 14.21mq 6 Enck, Danny SO Rider 14.02m 14.16mq 7 DeGrigorio, Nick SO Bucknell 14.00m 13.56mq 8 Mackel, Ed SR Wagner 14.20m 13.28mq 9 Meyer, Jake FR Bucknell 13.50m 12.76mq 10 McDowell, Dom FR Lock Haven 12.00m 10.96mq 11 Betti, Matt JR Wagner 11.00m 10.33mq 12 Healy, Bob JR Duquesne 14.50m 10.22mq -- Aldrich, Nate FR Lock Haven 11.60m FOUL

Men Weight Throw ================================================================================ Name Year School Prelims Finals Points ================================================================================ Finals 1 Mohan, Chuck SR Duquesne 16.76m 16.76m 10 2 Daubert, Fieldon FR Lock Haven 14.67m 14.67m 8 3 Beck, Doug SO Rider 14.38m 14.38m 6 4 Kaminski, Ed FR Lock Haven 14.32m 14.32m 4 5 Hess, Jordan FR St. Francis 14.21m 14.21m 2 6 Enck, Danny SO Rider 14.16m 14.16m 1 7 DeGrigorio, Nick SO Bucknell 13.56m 13.56m 8 Mackel, Ed SR Wagner 13.28m 13.28m 9 Meyer, Jake FR Bucknell 12.76m 12.76m 10 McDowell, Dom FR Lock Haven 10.96m 10.96m 11 Betti, Matt JR Wagner 10.33m 10.33m 12 Healy, Bob JR Duquesne 10.22m 10.22m

Women - Team Rankings - 18 Events Scored =============================================================================== 1) Bucknell University 200 2) Duquesne University 95.50 3) Towson University 68 4) Saint Francis University 67 5) Lock Haven University of P 66 6) Rider University 47 7) Wagner College 11.50

Men - Team Rankings - 18 Events Scored =============================================================================== 1) Rider University 164.50 2) Saint Francis University 125 3) Duquesne University 109 4) Lock Haven University of 74.50 5) Bucknell University 69 6) Wagner College 14

      YouTube
      Tickets
      Photo of the Week